Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman Babiše neodvolá, postavil koaliční smlouvu nad ústavu

Zeman Babiše neodvolá, postavil koaliční smlouvu nad ústavu

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Hradě ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. O schůzku požádal sám Babiš, jak informoval na webových stránkách Hradu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Z popisu schůzky vyplývá, že prezident Babiše zřejmě neodvolá. Návrh na odvolání je totiž dle něho v rozporu s koaliční smlouvou. Ústava však prezidentovi ukládá odvolat ministra na žádost předsedy vlády. Podle Jiřího Ovčáčka je „obviňování z neústavního jednání lživou politickou kampaní“.

Ovčáček potvrdil, že prezident Zeman obdržel dopis předsedy vlády navrhující odvolání Andreje Babiše k 9. květnu 2017. Nicméně konstatoval, že „předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání“.

Prezident už dříve avizoval, že se odvoláním Andreje Babiše bude zabývat po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května. Tuto informaci dnes potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který s prezidentem mluvil na Hradě u příležitosti jmenování nových generálů.

Zda ale prezident nakonec Andreje Babiše odvolá, není jasné. Ústava mu ukládá, aby ministra odvolal na základě žádosti předsedy vlády. Podle ústavní praxe by tak měl učinit bez zbytečného odkladu. Pokud tak neučiní, mohl by na něj senát dle jeho šéfa Milana Štěcha (ČSSD) podat žalobu k Ústavnímu soudu. Prezident však tvrdí, že návrh Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou, a proto nelze ministra odvolat.

„Dále konstatoval, že návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy,“ stojí na stránkách Hradu.

Podle Jiřího Ovčáčka je jakékoliv „obviňování z neústavního jednání lživou politickou kampaní“. „Zahájením politických konzultací pan prezident naplňuje ústavní povinnosti. Obviňování z neústavního jednání je lživou politickou kampaní,“ zveřejnil na svém twitteru. „Pan prezident jedná v zájmu občanů. Je třeba zamezit prohlubování politické a vládní krize, kterou svým chaotickým jednáním vyvolal premiér,“ dodal Ovčáček.

Prezident neochotu odvolat ministra financí odůvodnil také tím, že „mu nebyl předložen návrh na nového ministra financí“, což by „v souvislosti s návrhem na odvolání dosavadního ministra financí vedlo k tomu, že by vedení Ministerstva financí nebylo obsazeno“. Prezident republiky tuto situaci považuje dle svého tiskového mluvčího za „krajně nezodpovědné“. Sám Andrej Babiš přitom avizoval, že v případě jeho odvolání z postu ministra financí, má za něho hnutí ANO náhradu. 

Původně neměl Hrad dnes vydávat žádné prohlášení. „Pan prezident se bude v každém případě věcí zabývat, ale my nebudeme v žádném případě dnes poskytovat jakýkoli komentář,“ uvedl před několika hodinami Ovčáček. „Úlohou prezidenta republiky je přispět k uklidnění situace, zamezení vládní, případně ústavní krize. Snahou prezidenta bude, aby do říjnových parlamentních voleb v České republice fungovala akceschopná vláda, která nebude zmítána nenávistmi a rozpory mezi dvěma představiteli,“ dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1