Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman chce, aby měl prezident silnější pravomoce. Vedlo by to jen ke konfliktům, varují politologové

Zeman chce, aby měl prezident silnější pravomoce. Vedlo by to jen ke konfliktům, varují politologové

Krátce po vstupu do prezidentského křesla tvrdil, že by jako první přímo volený prezident žádné nové pravomoci nechtěl, ve včerejším pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem však Miloš Zeman obrátil. Prohlásil, že silný mandát plynoucí z přímé volby by měl být adekvátně vyvážen rozšířením jeho kompetencí a politici, kteří to odmítají podpořit, prý jen prezidentovi závidí podporu, kterou v přímém hlasování získal od voličů. Podle politologů by případné prosazení Zemanových návrhů mohlo být pro český politický systém nebezpečný – narušilo by to rovnováhu mezi institucemi, kterou už rozklolísalo zavedení přímé volby. Odborníci upozorňují, že nové prezidentské pravomoci by jen vedly ke zbytečným konfliktům.

„Od samého začátku jsem nepochyboval, že se prezident Zeman těchto pravomocí bude domáhat, takže to pro mě není žádné překvapení,“ řekl pro INFO.CZ bývalý politik a současný vedoucí Filosofické katedry Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Daniel Kroupa, který zároveň upozorňuje, že rovnováhu mezi institucemi narušilo už zavedení přímé volby prezidenta. Dát prezidentovi do rukou nové pravomoci by tak situaci ještě zhoršilo.

„Ústava je soubor pravidel, která mají zajistit dobrou funkci těchto institucí a ve chvíli, kdy se tyto pravomoci začnou křížit, nebo se rovnováha začne vychylovat, bude Ústava generovat naprosto zbytečné konflikty. Čili já bych na tyto pravomoci raději nesahal,“ vysvětluje Kroupa.

Podobně to se zavedením přímé volby prezidenta, která byla českým voličům umožněna poprvé v roce 2013, vidí i politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek. „Samozřejmě se nedivím, že by byl prezident rád, kdyby byly rozšířeny jeho pravomoci. To je přirozené, zároveň si ale myslím, že zvlášť po zavedení přímé volby český politický systém trpí tím, že se prezident stává aktivním hráčem na vnitropolitické scéně,“ řekl pro INFO.CZ Mlejnek a upozornil, že úřad prezidenta byl původně dimenzován jako reprezentativní funkce, případně jako úřad, který má zasahovat v situaci nějaké krize nebo zlomového okamžiku.

„Tím, že se zavedla přímá volba, se jakási legitimita prezidenta vstupovat do vnitřní politiky posílila a nové pravomoci by do toho systému vnesly další problémy. Pravděpodobně by to zostřilo konfliktní vztahy mezi vládou a prezidentem,“ tvrdí politolog Univerzity Karlovy.

Prezident jako koaliční strana vlády

Mezi nové pravomoci, které by Miloš Zeman jako hlava státu uvítal, je například zavedení zákonodárné iniciativy pro některá rozhodnutí, udělování státních vyznamenání bez nutnosti spolupodpisu premiéra nebo ztížení možnosti Poslanecké sněmovny přehlasovat prezidentské veto – zatímco nyní stačí k přehlasování z celkového počtu 200 poslanců 101 hlasů, podle včerejších slov Zemana by to mělo být 120 poslanců.

„Tím by se samozřejmě stal mnohem silnějším hráčem. Znamenalo by to, že by se vláda stala tak trochu rukojmím prezidenta, protože by mohl říct: ‚Když mě nebudete poslouchat, tak já vám ty vaše zákony, které jste připravili, schválili a na kterých vám záleží, zamítnu.‘ A oni budou mít menší šanci to přehlasovat. Čili já bych před tím určitě varoval, protože tím pádem by se z prezidenta stala koaliční strana vlády,“ tvrdí Mlejnek.

V další fázi rozšiřování prezidentských pravomocí, která je však podle Zemana otázkou spíš příštího století než desetiletí, je pak právo mluvit premiérovi do výběru ministrů. Podle jeho včerejších slov by tak prezident měl právo ministry odvolat či odmítnout je jmenovat. „Tím by se tady definitivně ustavil poloprezidentský systém a blížil by se spíš systému prezidentskému,“ komentoval pro INFO.CZ případné ovlivňování výběru ministrů Mlejnek.

Jaké jsou Zemanovy šance?

Oslovení politologové Zemanovi s jeho návrhy příliš šancí na úspěch nedávají, jeho včerejší slova tak lze označit spíš za jakési plácnutí do vody. Prosazení posílení prezidentských pravomocí však stoprocentně vyloučit nelze.

„Já se domnívám, že tyto návrhy samy o sobě šanci na úspěch nemají, děsím se ale situace, pokud by ústavní většinu v Parlamentu získaly strany, které chtějí revidovat Ústavu a uzpůsobit ji svým mocenským potřebám. Pak by se pan prezident možná i nějaké výhody dočkal,“ řekl redakci Kroupa, který je zároveň bývalým Zemanovým kolegou v Poslanecké sněmovně.

Jak upozorňuje Mlejnek, prezident samozřejmě nemůže sám ze své vůle něčeho takového dosáhnout a posílení prezidentských pravomocí by znamenalo změnu Ústavy. To by musela odsouhlasit třípětinová většina v Poslanecké sněmovně i v Senátu.

„Jeho návrhy směřují k posílení moci, ale nevím, kdo by mu to odsouhlasil. Protože každému ze stranických politiků je jasné, že kdyby něco takového platilo, tak by Zeman nebo příští prezident mohl výrazným způsobem mluvit do vlády. Proto si myslím, že to moc šancí na úspěch nemá. Možná kdyby strana ZEMANOVCI získala ústavní většinu ve volbách, tak by se to mohlo prosadit, ale to je naštěstí nereálná věc,“ říká v nadsázce Mlejnek. Odkazuje přitom na Zemanovu Stranu práv Občanů, která do března 2014 nesla název Strana práv občanů ZEMANOVCI – SPOZ.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1