Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman chce zrušit Senát, nebyl by ani proti snížení počtu poslanců

Zeman chce zrušit Senát, nebyl by ani proti snížení počtu poslanců

Prezident Miloš Zeman se dnes v rozhovoru pro Radiožurnál vyslovil pro zrušení Senátu. „Zrušení Senátu je skvělá myšlenka,“ odpověděl na otázku moderátora. Podle svých slov není ani proti snížení počtu poslanců, které mimo jiné navrhuje SPD Tomia Okamury. Ten si přeje snížení počtu poslanců z 200 na 81, podobně jako šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který již mimo jiné vyzval k zahájení jednání o zrušení Senátu.

Zeman rovněž potvrdil, že Babiš bude jediný, kdo dostane šanci složit novou vládu, bez ohledu na počet pokusů, které zaručuje ústava. Podle něj je ovšem nemožné sestavit funkční většinovou vládu, přestože jednání jsou teprve na začátku. „Nevidím možnost, jak se dobrat ke stabilní většinové vládě. Ani bych si to nepřál. Nakonec vaše vláda nic neudělá. To je nebezpečí, které u jednobarevné vlády nehrozí,“ uvedl.

Jednání o nové vládě jsou podle Zemana stále na začátku a konečná podoba vlády může být jiná než menšinová. „Všechny slepice říkají, že to tomu kohoutovi nedají. Když slepice oběhne dvě až tři kolečka, tak ten kohout na ní dolehne. I ta slepice má svojí důstojnost, kdyby neuběhla tři kola, tak by se cítila jako slepičí prostitutka. Po třech kolech je to v pořádku,“ řekl.

Prezident také podpořil, aby post předsedy Poslanecké sněmovny získalo hnutí ANO, přestože se o něj chce ucházet i předseda ODS Petr Fiala. Ten ovšem podle Zemana nezískal dostatek hlasů ve volbách, aby se mohl o takový post ucházet. „Umožňuje jim to (volební výsledek ODS), aby kandidovali na místopředsedu,“ doplnil a zdůraznil, že by ANO klidně mohlo ve vedení sněmovny obsadit všechny místopředsednické posty, byť to neudělá.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1