Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman dal milost milionáři. Kajínek si za mřížemi slušně vydělal

Zeman dal milost milionáři. Kajínek si za mřížemi slušně vydělal

Prezident Miloš Zeman zřejmě už tento týden omilostní na doživotí odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Známý recidivista se tak po 23 letech za mřížemi dostane na svobodu a začne normální život. Oproti jiným propuštěným vězňům bude mít jednu výhodu – za mřížemi si vydělal miliony.

Povětšinou se vězni vrací na svobodu jako chudáci, ale doživotně odsouzený Jiří Kajínek, který po celou dobu opakoval, že on nevraždil, se všem obvyklým představám vymyká. Během pobytu za mřížemi si stačil vydělat okolo dvou milionů.

Největší část z této sumy tvoří honoráře za film Kajínek režiséra Petra Jákla. „Přesnou částku, kterou obdržel, říct nemohu, jsem vázaný mlčenlivostí, ale jsou to peníze, které mu mohou pomoct, aby se zařadil v pohodě do společnosti. Jde o slušnou částku,“ prozradil režisér.

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

Podle odhadu zasvěcených z branže se suma pohybuje okolo 1,5 milionu korun. To Petr Jákl komentovat odmítá, jeho další vyjádření ale mnohé naznačuje. „Pokud bude šetřivý, může být velice dobře zaopatřený na delší dobu,“ dodal Jákl, který se těší na setkání s Jiřím Kajínkem na svobodě.

Filmový honorář však není jediný, který Kajínek během pobytu na Mírově a v dalších těžkých žalářích po celém Česku inkasoval.

Celý článek o vězeňských úsporách Jiřího Kajínka najdete na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1