Články odjinud

Zeman dostal blahopřání z Vietnamu, Chile i Peru. Další očekává v březnu

Zeman dostal blahopřání z Vietnamu, Chile i Peru. Další očekává v březnu

Nejvzdálenější gratulace přišly Miloši Zemanovi z Jižní Koreje, Číny, Mongolska, Vietnamu, Indie, Srí Lanky, Chile a Peru. Prezidentovi poblahopřálo k lednovému znovuzvolení na Pražský hrad 54 hlav států a devět premiérů. Další blahopřání očekává po inauguraci prezidenta, která se odehraje počátkem března. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nejvíce gratulací dorazilo podle Ovčáčka z Evropy. Prezidentovi gratulovaly všechny sousední země, dále například francouzský prezident Emmanuel Macron, britská premiérka Theresa Mayová a nizozemský král Willem-Alexander. Kromě Evropy byla regionálně silně zastoupena také Střední Asie a Blízký východ, uvedl mluvčí.

Dodal, že ke gratulacím se přidali představitelé mezinárodních organizací, například předseda Evropské komise Jean-Claud Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Zeman v přímé volbě hlavy státu porazil ve druhém kole bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Zeman získal 51,36 procenta hlasů. Inaugurace se uskuteční 8. března.

 

Články odjinud