Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman je zpátky v Česku. Vyřeší dřív Kajínka, nebo Babiše?

Zeman je zpátky v Česku. Vyřeší dřív Kajínka, nebo Babiše?

Prezident Zeman se ve středu v noci vrátil z návštěvy Číny. Zahraniční cesta mu sebrala hodně sil, mnoho času na odpočinek ale prezident zřejmě mít nebude. Co všechno ho v následujících dnech čeká? 

Očekává se, že prezident možná už dnes udělí milost nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi. Zeman své rozhodnutí oznámil ještě před cestou do Číny, a ačkoliv ho za to kritizovali odborníci i politici napříč politickým spektrem, prezident dal jasně najevo, že na svém rozhodnutí nic měnit nehodlá. Novinářům v Číně uvedl, že milost už je nachystána a že ji podepíše po návratu z Číny.

Na prezidenta čeká také řešení vládní krize, která se rozhořela kolem odvolání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z vlády. Prezident Zeman odmítl Babiše na návrh premiéra Sobotky odvolat, protože takový krok dle jeho názoru odporuje platné koaliční smlouvě. Své váhání také zdůvodňoval pochybnostmi, zda je prezident povinen návrhu premiéra na odvolání ministra bezpodmínečně vyhovět.

Premiér Sobotka tvrdí, že prezident ministra financí odvolat musí, protože mu to přikazuje ústava. Sobotka pohrozil, že pokud Zeman nebude po návratu z Číny konat, podá k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Prezident uvedl, že by v takovém případě podal podnět k Ústavnímu soudu, aby spor rozhodl. Žalobu na prezidenta za nekonání připravuje také část senátorů.

Existuje nicméně velká pravděpodobnost, že vládní krize skončí. Hnutí ANO se s premiérem Sobotkou dohodlo na nástupci Andreje Babiše na ministerstvu financí. Měl by se jím stát poslanec Ivan Pilný. Sám Andrej Babiš se nechal slyšet, že vládní krizi tím považuje za vyřešenou.  

„Pokud budu mít příležitost, já pana prezidenta požádám, aby akceptoval tuhle dohodu, aby mě odvolal, aby jmenoval pana Pilného za ministra financí. To je nejlepší řešení. Ministerstvo financí musí pracovat dál,“ řekl ve středu Babiš. Šéf hnutí ANO očekává, že z ministerstva odejde do konce měsíce. O scchůzku se Zemanem už oficiálně požádal.

Návrh na jmenování Pilného ministrem financí už dorazil na Hrad. Na twitteru to dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby ve věci konal.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Hrad se k dalším krokům prezidenta Zemana vyjádří příští týden. „Další krok pana prezidenta při řešení vládní krize vyvolané panem premiérem oznámím na své úterní tiskové konferenci,“ napsal Ovčáček. Televize Barrandov nicméně dnes odvysílá další díl pořadu Týden s prezidentem, kde by Miloš Zeman mohl nastínit své další kroky. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1