Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman kouří na palubě armádního speciálu navzdory přísnému zákazu. Armáda to neumí vysvětlit

Zeman kouří na palubě armádního speciálu navzdory přísnému zákazu. Armáda to neumí vysvětlit

Prezident republiky Miloš Zeman je svou vášní pro tabák známý a zákazy kouření pro něj většinou nepředstavují velkou překážku. Podle serveru Lidovky.cz si dokonce svou oblíbenou cigaretu neodpustí ani na palubě vládního speciálu, a to i navzdory přísnému zákazu. 

„Na prezidenta republiky, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, se tento zákaz nevztahuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí armády Jan Šulc. Proč se ale tento zákaz Miloše Zemana netýká, už neupřesnil.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se k tomuto tématu odmítl vyjádřit s tím, že server Lidovky.cz už plnohodnotnou odpověď získal od Generálního štábu České republiky. Na otázku, proč Miloš Zeman ignoruje přísný zákaz kouření na palubě vládního speciálu, neměl odpověď ani ministr obrany Martin Stropnický.

Na palubě vládního speciálu od minulého roku platí také zákaz požívání alkoholických nápojů. Ale ani toto pravidlo pro velitele ozbrojených sil neplatí a tak si na rozdíl od ostatních cestujících může Miloš Zeman dopřát i skleničku něčeho ostřejšího. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1