Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman nabízí Trumpovi s Putinem Prahu a Lány. Poletí i do Ruska?

Zeman nabízí Trumpovi s Putinem Prahu a Lány. Poletí i do Ruska?

V pátek na jeho tiskovce zněla ruština, v neděli Miloš Zeman dostal v pořadu S prezidentem v Lánech dotaz na to, zda pozve po Donaldu Trumpovi do Prahy i Vladimira Putina. Jak na diváckou odpověděl? Nabízí prý Trumpovi i Putinovi jako místo setkání Prahu a navrch může „přihodit“ Lány. Zeman vypočítával, že s Trumpem bude mluvit v dubnu, s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v květnu a s Putinem v listopadu.

„Víte, jsem ruský agent, a jmenovitě Vladimira Vladimiroviče Putina,“ odpověděl Miloš Zeman rusky během svého oficiálního oznámení kandidatury na dotaz ruské novinářky ze stanice Pátý kanál v její mateřštině. Reportérku zajímalo, zda si český prezident udrží svůj často kritizovaný vstřícný postoj k Rusku.

Právě okolo vztahu k Rusku se točil i divácký dotaz v pořadu S prezidentem v Lánech. „Pokud se znovu stanete prezidentem, v což já a většina vašich příznivců věříme, že se stane, pozvete po Trumpovi na Hrad i Vladimíra Putina? Určitě bychom to rádi přivítali a Rusko je náš, hned po Číně, velký obchodní partner,“ tázal se Zemana Martin Jirků z Brna.

„Já už jsem dostal několik námětů na setkání Donalda Trumpa a Vladimira Putina, případně i čínského prezidenta. Já jsem na to skromně odpověděl, že Česká republika není pupek světa, že maximum, co mohu udělat, je říci těmto prezidentům při svých setkáních s nimi: Podívejte se, kdybyste se chtěli setkat se svým protějškem, Praha je krásné město,“ odpověděl Zeman.

Jeho nabídka tím neskončila. „Nabízím vám kromě toho i zámek v Lánech, kde budete mít pro takové jednání klidnou atmosféru,“ doplnil Zeman.

Český prezident připomněl, že se připravuje setkání Trump - Putin na Islandu. „Nemám právo ani drzost vynucovat takové setkání zrovna v Praze. Ale nabídnout to samozřejmě můžu,“ uvedl Zeman.

Miloš Zeman má letos v plánu navštívit USA, Čínu či Vietnam. Právě na Čínu přišla řeč během Zemanovy tiskovky na Hradě. Doprovodit by ho tam měl tentokrát miliardář a nejbohatší Čech Petr Kellner.

„S panem Kellnerem jsem se samozřejmě nebavil o financování (kampaně - pozn. redakce). Vzhledem k tomu, že jeho podnikatelské záměry jsou nejenom v Rusku a Číně, ale že se začaly promítat i do Spojených států, ho pochopitelně zajímala otázka mých návštěv do těchto zemí,“ řekl k tomu Zeman, který se nedávno na Hradě s Kellnerem sešel.

Kam ještě Zeman zamíří? Čtěte pokračování článku na Blesk.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744