Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman není jako Beneš v roce 1948. Bude jednat, píše Jiří Ovčáček

Zeman není jako Beneš v roce 1948. Bude jednat, píše Jiří Ovčáček

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes spustil webové stránky, na nichž hodlá „politicky nekorektně“ komentovat k soudobému dění. Aktuální vládní krize mu hned dala možnost se vyjádřit. Ovčáček se zastal prezidenta Zemana, který dle něho kvůli odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí čelí „brutální kampani“ premiéra Bohuslava Sobotky a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska.

Ovčáček nejprve na stránkách Hradu zveřejnil, že prezident Zeman neodvolá Andreje Babiše, protože by tím porušil koaliční smlouvu. Podle ústavních právníků však prezident musí Babiše odvolat na žádost premiéra. Pokud by tak neučinil, vystavuje se žalobě k Ústavnímu soudu.

Informace o rozhodnutí Hradu se po zveřejnění ocitla pod palbou kritiky. Jiří Ovčáček na nastalou situaci nejprve reagoval na svém twitteru a následně zveřejnil první komentář na svém nově spuštěném webu „Svobodný názor“.

Podle Ovčáčka není podstatou vládní krize snaha odvolat Andreje Babiše. Hradní mluvčí obvinil premiéra Bohuslava Sobotky a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, že se krizí snaží zdiskreditovat prezidenta Zemana. „Hlavním terčem bezskrupulózní kampaně je pan prezident. Ano, Sobotka s Kalouskem udělají doslova vše, aby nebyl Miloš Zeman znovuzvolen. Z takové představy mají kopřivku!“ tvrdí Ovčáček.

Svůj argument Ovčáček odůvodnil tím, že „pan prezident nehledí na přání stranických sekretariátů a neposlouchá jejich příkazy“. Mluvčí vyjádřil přesvědčení, že „pan prezident brutální kampani Slávka a Mirka nepodlehne. Není Edvard Beneš verze 1948. Bude jednat ústavně odpovědně. Tedy jednat, jednat a jednat!“ zdůraznil Ovčáček.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1