Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman pro INFO.CZ: Babiše nezachráním. Jaké jsou možné scénáře po vydání šéfa hnutí ANO?

Sněmovna rozhodla a vydala poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) k trestnímu stíhání. Otázka nyní zní, co bude dál. Scénářů přitom připadá v úvahu hned několik. Třeba ten, že v čele Česka stane trestně stíhaný premiér. Mohou za to blížící se volby, různé možnosti povolební spolupráce i zásah prezidenta do kauzy. Miloš Zeman má podle ústavy možnost nařídit, aby se trestní řízení nezahajovalo, případně bylo-li již zahájeno, aby se v něm nepokračovalo. Podle informací INFO.CZ se ale prezident Babiše takto „zachránit“ nechystá. Jak se tedy může kauza kolem zneužití dotací na stavbu Čapího hnízda dál vyvíjet?

Zachrání Babiše prezident?

V případě, že by stíhání zastavil prezident, jednalo by se o takzvanou abolici. Vzhledem k citlivosti kroku by byla potřeba kontrasignace předsedou vlády. Jak sdělil prezidentův mluvčí pro INFO.CZ, k tomuto kroku se Zeman uchýlit nehodlá. „Nezvažuje, stejně jako milost,“ odpověděl Jiří Ovčáček na dotaz, zda uvažuje o nařízení, aby se trestní řízení nezahajovalo, případně bylo zastaveno.

720p 480p 360p 240p
Kauza Čapí hnízdo

Babiše i Faltýnka teď čeká s největší pravděpodobností brzké obvinění. „Ve chvíli, kdy jsou vydáni k trestnímu stíhání, tak je nasnadě, že příslušný vyšetřovatel sdělí obvinění. Ve chvíli, kdy je někdo obviněn, má možnost proti tomu podat stížnost ke státnímu zástupci, zda je obvinění důvodné. Stížnost ale nemá žádný odkladný účinek, trestní stíhání probíhá,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ ústavní právník Jan Kysela.

Finišování kampaně z vazby?

V úvahu tak připadá i možnost, že by kampaň před říjnovými volbami do sněmovny Babiš mohl finišovat z vazby. Právně to možné je. Podle Kysely je to ale spíše nepravděpodobné. „Důvody pro uvalení vazby jsou značně restriktivní a zdá se mi, že v tomto případě spíše dány nejsou,“ vysvětluje právník. Využity mohou být ve třech případech. Za prvé pokud existuje nebezpečí skrývání nebo útěku, za druhé když hrozí, že obviněný bude pokračovat v trestné činnosti.

Pak je tu třetí: ovlivňování svědků. „Uvážíme-li, jaká je povaha kauzy a jak dlouho se o ní mluví, tak mám pocit, že má-li být někdo ovlivněný, tak už ovlivněný byl. Takže se mi zdá, že ani tento důvod není dán. Já za sebe považuji vazební stíhání za nepravděpodobné,“ popisuje Kysela. „Pokud nicméně existují nějaké spodní vrstvy případu, které neznáme, tak to může trestní zástupce, potažmo soud vyhodnotit jinak,“ dodává.

Jak dopadne nové hlasování?

Prozatím to ale vypadá, že ani trestní stíhání dvou jeho významných členů by hnutí ANO nemělo připravit o vítězství v blížících se volbách. To přináší další scénář. Pokud Babiš a Faltýnek opravdu obhájí svůj poslanecký mandát, bude o zbavení jejich imunity sněmovna rozhodovat znovu. A pravděpodobně za jiného rozložení sil. Díky možné převaze poslanců ANO a jejich „spojenců“ by se dolní komora mohla rozhodnout dvojici nevydat. Příznačně zní v tomto kontextu věta, kterou Babiš rád opakuje: „O mé budoucnosti rozhodnou voliči“.

Výhled k dalšímu hlasování za několik týdnů může být také důvodem, proč se dnes poslanci ANO během rozpravy ve sněmovně svého šéfa tak odhodlaně zastávali a nakonec se rozhodli nezúčastnit se hlasování. Bylo by přece jen divné, kdyby během krátké doby úplně změnili své rozhodnutí.

Co Babišova rodina?

Babiš a Faltýnek by se tak mohli prozatím stíhání vyhnout. Takovou výsadu by ovšem neměli Babišovi blízcí. V kauze totiž figurují i jeho rodinní příslušníci, a ti se žádné imunitě netěší. „U nich by trestní stíhání pokračovalo. Mají tu smůlu, že nejsou součástí zákonodárného sboru,“ uvádí Kysela. „Pokud by byli shledáni vinnými, tak mohou být odsouzeni, zatímco Babiš a Faltýnek by se díky novému rozhodnutí sněmovny těšili imunitě,“ vysvětluje právník. Stíhání politiků by bylo přerušeno do doby, kdy překážka padne, tedy chvíle, kdy přestanou být poslanci, případně je nějaká příští sněmovna ke stíhání vydá.

Trestně stíhaný premiér?

Ovšem i kdyby sněmovna po volbách Babiše a Faltýnka opět vydala, nemusí to znamenat, že se šéf hnutí ANO vzdá svého snu o premiérském křesle. Právně neexistuje žádné pravidlo, podle něhož by nemohl být premiérem trestně stíhaný člověk. „Je to v zásadě věc posouzení daného člověka, zda nemá pocit, že když je trestně stíhaný, tak je trošku divné, že by byl premiérem. Pak je to věc posouzení prezidenta republiky, zda ten to nepovažuje za problém, a poté také koaličních partnerů a v posledku sněmovny, zda by vládě, v jejímž čele stojí někdo trestně stíhaný, vyslovila důvěru,“ popisuje Kysela pro INFO.CZ.

Babiš už přitom v médiích v posledních dnech odhalil, že chce vyhrát volby a stát se premiérem. A to i v případě, že by ho policie v kauze Čapí hnízdo obvinila.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1