Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman pustí na svobodu nájemného vraha Kajínka. Milost mu podepíše příští týden

Zeman pustí na svobodu nájemného vraha Kajínka. Milost mu podepíše příští týden

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že udělí milost vrahovi a recidivistovi Jiřímu Kajínkovi. Příslušný dokument už je připravený, Zeman ho podepíše po svém návratu z Číny, tedy v druhé polovině května. Řekl to v rozhovoru pro televizi Barrandov, o svém záměru už informoval ministra spravedlnosti.

Kajínek bude mít podle Zemana sedmiletou podmínku. Pokud během té doby spáchá trestný čin, vrátí se zpátky do vězení. Jde o nejvyšší možnou lhůtu, jakou jde omilostněnému vězni udělit, uvedl Zeman na televizi Barrandov. „U pana Kajínka, abych reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení, bude jako součást té milosti sedmiletá lhůta, to znamená sedmiletá podmínka," řekl Zeman.

To, že chce prezident Kájínka poslat na svobodu, už několikrát naznačil. Naposledy během dnešní tiskové konference při návštěvě Libereckého kraje. 

„Pokud to rozhodnutí bude pozitivní, byl bych rád, kdyby se to pan Kajínek – ať už prostřednictvím sdělovacích prostředků nebo jinak – dozvěděl jako první. Mohu vás ujistit, že to rozhodnutí padne hned po mém návratu z Číny,“ dodal potom prezident na brífinku na závěr návštěvy Libereckého kraje.

1080p 720p 480p 360p 240p
Josef Klíma mluví o milosti pro Jiřího Kajínka

Manželka Miloše Zemana Ivana se s Kajínkem překvapivě setkala ve středu v rýnovické věznici. Vyslechla ho a předala mu knížku o zámku v Lánech.

Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám.

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a obviňuje soudy z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. Zeman se v jeho prospěch vyjadřuje opakovaně a pravomocný rozsudek zpochybňuje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1