Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Dveře do pracovny amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstanou pro českou hlavu státu Miloše Zemana až do konce mandátu zavřené. Důvodem je opakovaně diskutované napojení jeho nejbližšího okolí na Moskvu a prezidenta Vladimira Putina. Jmenovitě jde o Zemanova poradce Martina Nejedlého. Uvedl to týdeník Respekt, podle kterého postoj americké administrativy nezměnily ani přímluvy kongresmanů.

Na návštěvu Bílého domu a setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem může Miloš Zeman zapomenout. Do Oválné pracovny se nepodívá, a to i přesto, že se za něj přimlouvali vlivní američtí politici. „Iniciativy se chopil mimo jiné předseda zmíněné skupiny, člen Sněmovny reprezentantů za Texas, republikán Joe Barton, a tři kongresmani poté zformulovali dopis, který letos o prázdninách odešel do Bílého domu,“ píše v aktuálním vydání týdeník Respekt. Dodává, že kongresmani dosud nedostali odpověď.

Zemanovi nepomohly ani další aktivity vedené velvyslancem a bývalým Zemanovým zahraničněpolitickým poradcem Hynkem Kmoníčkem. Ten v rozhovoru pro INFO.CZ v polovině dubna hovořil o tom, že by se mělo jednat o pracovní návštěvu v omezeném formátu. Původně měla proběhnout na konci dubna.

Jak uvádí Respekt, důvodem, proč se Zeman s Trumpem nesejde, jsou vazby lidí z jeho nejbližšího okolí na Rusko a celkový obraz českého prezidenta jako protizápadního spojence Vladimira Putina. „Problém představuje především jeho okolí. Jako rizikový článek vyhodnotila americká administrativa Zemanova poradce Martina Nejedlého,“ cituje Respekt zdroj z amerických bezpečnostních složek.

O co konkrétně jde, ale není podle týdeníku jasné. V této souvislosti zmiňuje desetiletý pobyt Nejedlého v Rusku, který je ovšem zahalen tajemstvím. Známé jsou vazby Nejedlého s lidmi z okolí Putina – například na někdejšího šéfa Ruských železnic Vladimira Jakunina, který figuruje na sankčním seznamu USA.

Další překážkou, která podle Respektu pravděpodobně stojí za Zemanovou neuskutečněnou návštěvou USA, jsou česko-americké vztahy, kterým momentálně chybí společné nosné téma.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1