Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda | info.cz

Články odjinud

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Dveře do pracovny amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstanou pro českou hlavu státu Miloše Zemana až do konce mandátu zavřené. Důvodem je opakovaně diskutované napojení jeho nejbližšího okolí na Moskvu a prezidenta Vladimira Putina. Jmenovitě jde o Zemanova poradce Martina Nejedlého. Uvedl to týdeník Respekt, podle kterého postoj americké administrativy nezměnily ani přímluvy kongresmanů.

Na návštěvu Bílého domu a setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem může Miloš Zeman zapomenout. Do Oválné pracovny se nepodívá, a to i přesto, že se za něj přimlouvali vlivní američtí politici. „Iniciativy se chopil mimo jiné předseda zmíněné skupiny, člen Sněmovny reprezentantů za Texas, republikán Joe Barton, a tři kongresmani poté zformulovali dopis, který letos o prázdninách odešel do Bílého domu,“ píše v aktuálním vydání týdeník Respekt. Dodává, že kongresmani dosud nedostali odpověď.

Zemanovi nepomohly ani další aktivity vedené velvyslancem a bývalým Zemanovým zahraničněpolitickým poradcem Hynkem Kmoníčkem. Ten v rozhovoru pro INFO.CZ v polovině dubna hovořil o tom, že by se mělo jednat o pracovní návštěvu v omezeném formátu. Původně měla proběhnout na konci dubna.

Jak uvádí Respekt, důvodem, proč se Zeman s Trumpem nesejde, jsou vazby lidí z jeho nejbližšího okolí na Rusko a celkový obraz českého prezidenta jako protizápadního spojence Vladimira Putina. „Problém představuje především jeho okolí. Jako rizikový článek vyhodnotila americká administrativa Zemanova poradce Martina Nejedlého,“ cituje Respekt zdroj z amerických bezpečnostních složek.

O co konkrétně jde, ale není podle týdeníku jasné. V této souvislosti zmiňuje desetiletý pobyt Nejedlého v Rusku, který je ovšem zahalen tajemstvím. Známé jsou vazby Nejedlého s lidmi z okolí Putina – například na někdejšího šéfa Ruských železnic Vladimira Jakunina, který figuruje na sankčním seznamu USA.

Další překážkou, která podle Respektu pravděpodobně stojí za Zemanovou neuskutečněnou návštěvou USA, jsou česko-americké vztahy, kterým momentálně chybí společné nosné téma.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud