Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman se v Pekingu sešel s Putinem. V listopadu za ním pojede do Moskvy

Zeman se v Pekingu sešel s Putinem. V listopadu za ním pojede do Moskvy

Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, informoval na svém twitterovém účtu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Šéf Kremlu později oznámil, že za ním český prezident v listopadu přijede do Moskvy. 

Prezidenta na jednání s Putinem doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář, hlavní šéfporadce Martin Nejedlý či ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle Jiřího Ovčáčka spolu prezidenti probírali témata související s terorismem a ekonomickou spoluprací. 

K ekonomickým vztahům Putin dle agentury TASS uvedl, že „bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 procent“. Dle jeho názoru je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat. Český prezident přičítá růst obchodní výměny přílivu ruských turistů do ČR. 

Došlo také k debatě o Zemanově návštěvě Moskvy. Prezident už dříve zmínil, že by chtěl Rusko navštívit ještě tento rok. Návštvěva se zřejmě uskuteční. Putin dle agentury TASS uvedl, že setkání v Pekingu chápe jako součást přípravy listopadové návštěvy Zemana v Rusku. Českému protějšku poděkoval za rozvoj česko-ruských vztahů. Podle Putina se bez ohledu na „složitosti“ udržují na vysoké úrovni.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1