Zeman si je jistý, že vláda bude do konce června. Jak to bude s vnitrem, Babiš zatím tají | info.cz

Články odjinud

Zeman si je jistý, že vláda bude do konce června. Jak to bude s vnitrem, Babiš zatím tají

Prezident Miloš Zeman si je jistý, že se napodruhé podaří sestavit vládu do konce června. Podle něj jsou už jen dvě možnosti vládního uspořádání: menšinová koalice ANO a ČSSD podporovaná KSČM, nebo jednobarevná vláda hnutí ANO, kterou by podpořily KSČM a SPD. Babiš po dnešní schůzce řekl, že chce mít předběžnou dohodu s ČSSD hotovou do pátku. Původní rozhovory s ČSSD ztroskotalo i na personálním obsazení ministerstva vnitra, které sociální demokraté požadovali. Na otázku, zda je ANO připravené v tomto ohledu ustoupit, premiér v demisi neodpověděl. Nepotvrdil ani možnost, že by resort vedl nestraník, jak to naznačil předseda sněmovny Radek Vondráček v Otázkách Václava Moravce na České televizi. 

Babiš vyjednává o druhém pokusu o sestavení vlády poté, co jeho první vláda v lednu nezískala důvěru Sněmovny. Minulý týden zkrachovala jednání mezi ANO a ČSSD o koaličním kabinetu, který by podporovala KSČM. Zeman poté doporučil Babišovi, aby hledal podporu pro svou vládu u KSČM a SPD, ve čtvrtek ale výbor hnutí ANO tuto možnost odmítl a vyzval k obnovení rozhovorů s ČSSD.

Prezident Miloš Zeman si je jistý, že se napodruhé podaří sestavit vládu do konce června. Podle něj jsou už jen dvě možnosti vládního uspořádání: menšinová koalice ANO a ČSSD podporovaná KSČM, nebo jednobarevná vláda hnutí ANO, kterou by podpořily KSČM a SPD. Zeman to dnes řekl v rozhlasové stanici Frekvence 1.

O možnosti vzniku úřednické vlády Zeman s Babišem také okrajově probírali. Podle prezidenta je to možnost jen v případě, že by nevyšly žádné jiné varianty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud