Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman situaci zpřehlednil. Pokud ČSSD vládu odmítne, půjde Babiš za Okamurou, říká Znoj

Zeman situaci zpřehlednil. Pokud ČSSD vládu odmítne, půjde Babiš za Okamurou, říká Znoj

Prezident Miloš Zeman situaci zjednodušil a zpřehlednil. Druhý pokus o sestavení vlády má tak poměrně jasné politické kontury. Alespoň tak hodnotí pro řadu pozorovatelů překvapivý tah Miloše Zemana, který oznámil, že jmenuje Andreje Babiše ještě předtím, než bude znám výsledek vnitrostranického referenda v ČSSD, politolog Milan Znoj. Prezident tak podle jeho slov dává jednoznačně najevo, že chce premiérem Andreje Babiše a že upřednostňuje koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů. Znoj to řekl v rozhovoru pro INFO.CZ.

Politolog je přesvědčený, že Zemanův tah Babišem povzbudí obhájce koalice hnutí ANO a ČSSD uvnitř sociální demokracie. „Lze očekávat, že se to promítne i do výsledku stranického referenda,“ glosuje postup Zemana Milan Znoj. Podle něj to ovšem neznamená, že členové ČSSD koalici s hnutím ANO v referendu, které skončí v polovině června, schválí. „Na to je strana opravdu příliš rozdělená,“ uvědomuje si politolog.

„Nicméně,“ pokračuje Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ, „pokud sociální demokraté v referendu koalici s hnutím ANO neschválí, tak je zřejmé, že Andrej Babiš sestaví menšinovou vládu s podporou komunistů a Okamurovy SPD.“ Tak či onak, podle Znoje je evidentní, že se druhý pokus o sestavení vlády každopádně chýlí ke konci. „Předčasné volby jsou méně pravděpodobné. Miloš Zeman vskutku tlačí na vznik Babišovy vlády,“ uzavírá politolog rozhovor pro INFO.CZ.

Také většina opozičních politiků se dnes ve sněmovně nechala slyšet, že Zemanův tah vnímají jako tlak na sociální demokraty, aby se nakonec ke vzniku menšinové vlády za jejich účasti a s podporou komunistů nakonec přiklonili. Zemana nicméně kritizovali, že s druhým jmenováním Babiše premiérem tak dlouho otálel. Premiér a jeho vláda jsou totiž v demisi už do poloviny ledna. Předseda hnutí ANO v tomto ohledu překonal letitý rekord expředsedy ODS Mirka Topolánka, jehož první kabinet byl na sklonku roku 2006 také několik měsíců v demisi.

Prezident Miloš Zeman včera v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nebude čekat na výsledek referenda v ČSSD a Andreje Babiše jmenuje premiérem ještě předtím, než budou známy jeho výsledky. Dle svých slov tak chce urychlit vznik vlády. „Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale i povinnost jednat o sestavení vlády. Zadruhé proto, abych ten proces urychlil,“ vysvětlil prezident Zeman.

Zároveň připustil, že tak tlačí nejen na sociální demokracii, ale také na Babiše. Pokud jde o přesný termín jmenování, zatím ho prý nezná. Prezident v rozhovoru nakonec také přiznal, že je připraven i na negativní stanovisko sociální demokracie. „Mám připravený plán B, ale ten sdělím nejdříve Andreji Babišovi,“ vysvětlil. Tímto plánem prý nemyslí předčasné volby. Ostatně vypsání předčasných voleb prezident vyloučil opakovaně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1