Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman situaci zpřehlednil. Pokud ČSSD vládu odmítne, půjde Babiš za Okamurou, říká Znoj

Zeman situaci zpřehlednil. Pokud ČSSD vládu odmítne, půjde Babiš za Okamurou, říká Znoj

Prezident Miloš Zeman situaci zjednodušil a zpřehlednil. Druhý pokus o sestavení vlády má tak poměrně jasné politické kontury. Alespoň tak hodnotí pro řadu pozorovatelů překvapivý tah Miloše Zemana, který oznámil, že jmenuje Andreje Babiše ještě předtím, než bude znám výsledek vnitrostranického referenda v ČSSD, politolog Milan Znoj. Prezident tak podle jeho slov dává jednoznačně najevo, že chce premiérem Andreje Babiše a že upřednostňuje koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů. Znoj to řekl v rozhovoru pro INFO.CZ.

Politolog je přesvědčený, že Zemanův tah Babišem povzbudí obhájce koalice hnutí ANO a ČSSD uvnitř sociální demokracie. „Lze očekávat, že se to promítne i do výsledku stranického referenda,“ glosuje postup Zemana Milan Znoj. Podle něj to ovšem neznamená, že členové ČSSD koalici s hnutím ANO v referendu, které skončí v polovině června, schválí. „Na to je strana opravdu příliš rozdělená,“ uvědomuje si politolog.

„Nicméně,“ pokračuje Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ, „pokud sociální demokraté v referendu koalici s hnutím ANO neschválí, tak je zřejmé, že Andrej Babiš sestaví menšinovou vládu s podporou komunistů a Okamurovy SPD.“ Tak či onak, podle Znoje je evidentní, že se druhý pokus o sestavení vlády každopádně chýlí ke konci. „Předčasné volby jsou méně pravděpodobné. Miloš Zeman vskutku tlačí na vznik Babišovy vlády,“ uzavírá politolog rozhovor pro INFO.CZ.

Také většina opozičních politiků se dnes ve sněmovně nechala slyšet, že Zemanův tah vnímají jako tlak na sociální demokraty, aby se nakonec ke vzniku menšinové vlády za jejich účasti a s podporou komunistů nakonec přiklonili. Zemana nicméně kritizovali, že s druhým jmenováním Babiše premiérem tak dlouho otálel. Premiér a jeho vláda jsou totiž v demisi už do poloviny ledna. Předseda hnutí ANO v tomto ohledu překonal letitý rekord expředsedy ODS Mirka Topolánka, jehož první kabinet byl na sklonku roku 2006 také několik měsíců v demisi.

Prezident Miloš Zeman včera v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nebude čekat na výsledek referenda v ČSSD a Andreje Babiše jmenuje premiérem ještě předtím, než budou známy jeho výsledky. Dle svých slov tak chce urychlit vznik vlády. „Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale i povinnost jednat o sestavení vlády. Zadruhé proto, abych ten proces urychlil,“ vysvětlil prezident Zeman.

Zároveň připustil, že tak tlačí nejen na sociální demokracii, ale také na Babiše. Pokud jde o přesný termín jmenování, zatím ho prý nezná. Prezident v rozhovoru nakonec také přiznal, že je připraven i na negativní stanovisko sociální demokracie. „Mám připravený plán B, ale ten sdělím nejdříve Andreji Babišovi,“ vysvětlil. Tímto plánem prý nemyslí předčasné volby. Ostatně vypsání předčasných voleb prezident vyloučil opakovaně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1