Zeman situaci zpřehlednil. Pokud ČSSD vládu odmítne, půjde Babiš za Okamurou, říká Znoj | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman situaci zpřehlednil. Pokud ČSSD vládu odmítne, půjde Babiš za Okamurou, říká Znoj

Zeman situaci zpřehlednil. Pokud ČSSD vládu odmítne, půjde Babiš za Okamurou, říká Znoj

Prezident Miloš Zeman situaci zjednodušil a zpřehlednil. Druhý pokus o sestavení vlády má tak poměrně jasné politické kontury. Alespoň tak hodnotí pro řadu pozorovatelů překvapivý tah Miloše Zemana, který oznámil, že jmenuje Andreje Babiše ještě předtím, než bude znám výsledek vnitrostranického referenda v ČSSD, politolog Milan Znoj. Prezident tak podle jeho slov dává jednoznačně najevo, že chce premiérem Andreje Babiše a že upřednostňuje koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů. Znoj to řekl v rozhovoru pro INFO.CZ.

Politolog je přesvědčený, že Zemanův tah Babišem povzbudí obhájce koalice hnutí ANO a ČSSD uvnitř sociální demokracie. „Lze očekávat, že se to promítne i do výsledku stranického referenda,“ glosuje postup Zemana Milan Znoj. Podle něj to ovšem neznamená, že členové ČSSD koalici s hnutím ANO v referendu, které skončí v polovině června, schválí. „Na to je strana opravdu příliš rozdělená,“ uvědomuje si politolog.

„Nicméně,“ pokračuje Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ, „pokud sociální demokraté v referendu koalici s hnutím ANO neschválí, tak je zřejmé, že Andrej Babiš sestaví menšinovou vládu s podporou komunistů a Okamurovy SPD.“ Tak či onak, podle Znoje je evidentní, že se druhý pokus o sestavení vlády každopádně chýlí ke konci. „Předčasné volby jsou méně pravděpodobné. Miloš Zeman vskutku tlačí na vznik Babišovy vlády,“ uzavírá politolog rozhovor pro INFO.CZ.

Také většina opozičních politiků se dnes ve sněmovně nechala slyšet, že Zemanův tah vnímají jako tlak na sociální demokraty, aby se nakonec ke vzniku menšinové vlády za jejich účasti a s podporou komunistů nakonec přiklonili. Zemana nicméně kritizovali, že s druhým jmenováním Babiše premiérem tak dlouho otálel. Premiér a jeho vláda jsou totiž v demisi už do poloviny ledna. Předseda hnutí ANO v tomto ohledu překonal letitý rekord expředsedy ODS Mirka Topolánka, jehož první kabinet byl na sklonku roku 2006 také několik měsíců v demisi.

Prezident Miloš Zeman včera v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nebude čekat na výsledek referenda v ČSSD a Andreje Babiše jmenuje premiérem ještě předtím, než budou známy jeho výsledky. Dle svých slov tak chce urychlit vznik vlády. „Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale i povinnost jednat o sestavení vlády. Zadruhé proto, abych ten proces urychlil,“ vysvětlil prezident Zeman.

Zároveň připustil, že tak tlačí nejen na sociální demokracii, ale také na Babiše. Pokud jde o přesný termín jmenování, zatím ho prý nezná. Prezident v rozhovoru nakonec také přiznal, že je připraven i na negativní stanovisko sociální demokracie. „Mám připravený plán B, ale ten sdělím nejdříve Andreji Babišovi,“ vysvětlil. Tímto plánem prý nemyslí předčasné volby. Ostatně vypsání předčasných voleb prezident vyloučil opakovaně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.