Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman svěřil své zdraví Homolce. Lékařské konzilium rozpustil

Zeman svěřil své zdraví Homolce. Lékařské konzilium rozpustil

Lékařské konzilium, které pečovalo o zdraví prezidenta Miloše Zemana, se už neschází. Dvaasedmdesátiletá hlava státu ale zdravotní stav nezanedbává. Lidové noviny zjistily, že prezident několikrát ročně dochází na pravidelné zdravotní prohlídky k expertům v Nemocnici Na Homolce.

Naposledy navštívil Zeman nemocnici v pondělí. „Ano, v pondělí jsme prohlídku skutečně dělali,“ potvrdil informaci Lidovým novinám lékař Miloslav Kalaš.

Kromě specialistů z Homolky využívá hlava státu příležitostně také služeb jiných lékařů. „K panu prezidentovi přijíždějí lékaři podle toho, jak je zrovna potřebuje. Má samozřejmě svého zubaře, očaře nebo ortopeda,“ vysvětlil Martin Holcát, který stál v čele lékařského konzilia. To se však už delší dobu nesešlo. Holcát odhaduje, že svoláno by mohlo být jen v případě nějakého většího zdravotního problému. „Když pomyslím na okolnosti, při nichž by konzilium zase začalo pracovat, můžeme říci, že je štěstí, že se dnes nescházíme,“ uvedl lékař pro Lidové noviny.

Nejvýraznějším prezidentovým zdravotním neduhem je cukrovka a s ní spojená neuropatie. Tedy nemoc nervů, která způsobuje necitlivost nohou od kotníků dolů. Prezident kvůli nemoci špatně chodí, a proto se musí při chůzi opírat o hůlku. Jak také přiznal, hůře slyší. Jinak svůj stav považuje za stabilizovaný.

O prezidentově zdraví se v médiích hojně diskutuje zejména v souvislosti s obhajobou mandátu. Své rozhodnutí, zda bude kandidovat podruhé, chce Zeman oznámit v březnu. Že by mu obhajobu mandátu zmařilo podlomené zdraví, ale jeho okolí odmítá. „Bývá unavený, ale výrazně nemocný není,“ píší Lidové noviny s odkazem na nejmenovaný zdroj.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1