Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman v Rusku podpořil Nord Stream II. Plynovod, který rozděluje Evropu

Zeman v Rusku podpořil Nord Stream II. Plynovod, který rozděluje Evropu

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Ruska podpořil plynovod Nord Stream II, jenž má vést plyn z Ruska do Německa. Ve svém pořadu na TV Barrandov uvedl, že tak učinil mj. po konzultaci s ministrem obchodu a průmyslu Jiřím Havlíčkem (ČSSD). Plynovodem, který rozděluje Evropu, má po dně Baltického moře ročně proudit 55 miliard metrů krychlových plynu. Zeman už dříve svůj postoj odůvodnil tím, že pro Českou republiku bude mít projekt ekonomický přínos. 

Prezident se v pořadu, který se natáčel v Moskvě, rovněž vrátil k článku o českém vděku za sovětskou intervenci v roce 1968, který vyšel na webu ruského armádního televizního kanálu Zvezda ve stejný den, kdy Zeman zahájil návštěvu Ruska.

„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy,“ napsal Leonid Maslovskij v článku zveřejněném v úterý.

Článek v Česku vyvolal velké pobouření. Zeman podotkl, že v „Rusku jsou stále ještě nostalgikové, kteří sní o sovětském impériu“ a zopakoval, že souběh vydání článku s jeho návštěvou Ruska považuje za „drzost a provokaci“, proti které se důrazně ohradil. O autorovi článku prohlásil, že je to „šílenec s vylízaným mozkem“. V rozhovoru pro TV Barrandov dodal, že „nejen v ČR jsou někteří novináři prostitutky, i když u nás se jim říká presstitutky“.

Prezident posléze připomněl, že ruský premiér Dmitrij Medveděv se od článku distancoval, text byl stažen z webu, jeho autor byl vyhozen a šéfredaktor dostal důtku s výstrahou. A nakonec na témže webu vyšel článek oslavující Pražské jaro.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1