Zeman varoval před terorismem. Ty, kteří chtějí odejít z Afghánistánu, označil za zbabělce | info.cz

Články odjinud

Zeman varoval před terorismem. Ty, kteří chtějí odejít z Afghánistánu, označil za zbabělce

Prezident Miloš Zeman ve slavnostním projevu vyzdvihl zejména vojáky, kteří padli na vojenské misi v Afghánistánu. Podle něj bojují proti jedinému skutečnému zlu současnosti - mezinárodnímu terorismu. Ty, kteří horují pro odchod vojáků z problémy zmítané země, označil za zbabělce. Pro odchod vojáků se v minulých dnech mimo jiné vyslovil bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. 

Zeman během večera ocenil in memoriam tři padlé ze srpna letošního roku Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Před několika dny padl i kynolog Tomáš Procházka, ale jeho pozůstalým zatím nebylo možné medaili předat.

"Je samozřejmou povinností prezidenta republiky vyjádřit své jasné stanovisko. Položme si jednoduchou otázku. Jestliže naši vojáci zahynuli v Afghánistánu, co zbude z jejich památky, pokud podlehneme zbabělosti a pokud budeme chtít z Afghánistánu odejít," uvedl. Podle Zemana jsou Češi často obětí zbabělosti ostatních, ale to neznamená, že mají být obětí zbabělosti vlastní.

"V dnešním světě si vymýšlíme ruzné nepřátele, ale ve skutečnosti je jediný skutečný nepřítel světový terorismus. Proto tato oběť není marná, a já bych si velmi přál, abychom si uvědomili, že máme-li naší civilizaci zachovat, vyžaduje to boj s terorismem a nikoliv ustupování a vyjednávání s teroristy," doplnil.

Prezidentův projev tentokrát neměl příliš kontroverzních momentů. Za jediný takový lze označit snad jen varování před občanskými hnutími a spolky, které uspěly v posledních komunálních volbách. Zeman varování spojil s vysvětlením, proč se rozhodl udělit vyznamenání někdejšímu prvorepublikovému premiérovi Antonínu Švehlovi. 

"Švehla byl důstojným zastáncem politického stranictví, tedy nečeho, co se dnes nenosí. V komunálních volbách zažíváme hnutí, o nichž nevíme, kam směřují. Každá diktatura začíná zničením politických stran," uvedl. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud