Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman vetoval nová pravidla pro národní parky. „Potlačují zájmy obyvatel,“ tvrdí prezident

Zeman vetoval nová pravidla pro národní parky. „Potlačují zájmy obyvatel,“ tvrdí prezident

Sporný zákon o národních parcích se vrací do Poslanecké sněmovny. Návrh, kolem kterého se minulý týden strhla bouře, dnes podle očekávání vetoval prezident Miloš Zeman. Odhlasovaný zákon podle něj potlačuje zájmy obcí i obyvatel. Senátní verze návrhu, kterou naopak Zeman podporoval, by ale podle některých ekologů byla pro přírodu katastrofou, která by vedla k postupnému zániku parků.

Poslanci tak budou o nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě znovu hlasovat. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku.

„Nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku působících budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny,“ napsal Zeman ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Prezident se před poslanci přimlouval za přijetí senátních úprav předlohy. Horní komora chtěla v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Sněmovna ale setrvala na svém znění normy a původní verzi podpořilo celkem 117 zákonodárců.

Pro přehlasování Zemanova veta jsou v dolní komoře nyní nutné hlasy nejméně 101 poslanců. Ministr životního prostředí Richard Brabec už dřív řekl, že věří tomu, že sněmovna prezidentův verdikt přehlasuje. Potom, co dolní komoře vrátil novelu Senát, potvrdilo sněmovní znění 117 ze 164 hlasujících členů dolní komory, proti jich bylo 20.

Předloha přinese národním parkům podle ministerstva pro životní prostředí stabilitu díky tomu, že se stanovené zóny nebudou moci řadu let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice. Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón – na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Vymezí se například taky cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní má mít předkupní právo.

Někteří poslanci si před hlasováním postěžovali na kampaň ekologů. Její součástí byla nejen petiční akce, ale také stovky dopisů, kterými ochránci přírody zahltili emailové schránky zákonodárců. 

Senátní návrh, za který se postavil prezident Zeman a který nakonec neprošel, ve svém stanovisku odmítlo také čtyřiadvacet šumavských spolků místních občanů a pět šumavských obcí (Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť). Starostové i představitelé spolků se ohrazují proti názoru, že národní park omezuje kvalitní život místních lidí a argumentují, že přínosy parku nesrovnatelně převyšují příslušná omezení.