Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman výrok o Krymu opřel o slova německého prezidenta. To jsem neřekl, vzkazuje Gauck

Zeman výrok o Krymu opřel o slova německého prezidenta. To jsem neřekl, vzkazuje Gauck

Výrok Miloše Zemana, kterým ve středu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy označil ruskou anexi Krymu za hotovou věc a navrhl, aby za ní Moskva zaplatila, stále rezonuje. Hlava státu si pro svoji argumentaci vypůjčila údajná slova německého exprezidenta Joachima Gaucka. Ten se ale ohradil. Jak uvedl server Lidovky.cz, vedoucí Gauckovy kanceláře potvrdil, že Zemanem citovanou pasáž se nikde dohledat nepodařilo.

„Když zkusíme vrátit Krym zpět Ukrajině, vyvolá to evropskou válku. Jen cituji, nic víc. Vy chcete riskovat evropskou válku?“ Těmito slovy prezident Miloš Zeman ve středu podpořil svoje tvrzení ohledně anexe Krymu, kterým vyvolal vyhrocené mezinárodní reakce. Odvolal se přitom na slova německého exprezidenta Joachima Gaucka, který – jak připomínají lidovky – měl ona slova pronést při příležitosti 25. výročí Sametové revoluce. S malým odstupem se ukazuje, že Gauck nic z toho neřekl.

„V diskusi jsme po společném přezkumu s německým velvyslanectvím v Praze nenašli žádnou pasáž, v níž padl takovýto výrok spolkového prezidenta Gaucka,“ potvrdil pro server Lidových novin vedoucí Gauckovy kanceláře Johannes Sturm. Podle deníku prošel spolu s německými diplomaty kompletní záznam zmíněné diskuze. Lidovky se zjištěním opakovaně konfrontovaly hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který se ovšem přímé odpovědi vyhnul.

Miloš Zeman o anexi Krymu mluvil v televizi

Zeman paradoxně Gauckovým neexistujícím výrokem znovu argumentoval i ve svém předtočeném pořadu na TV Barrandov, který se vysílal ve čtvrtek večer. Alibisticky zopakoval, že pouze „citoval“ a dovolil si na závěr dodat svůj osobní názor, že by Rusko mělo za anektovaný Krym dát Kyjevu kompenzace.

Zeman odmítl, že by se za tato slova, která vyvolala negativní reakce v Česku i za hranicemi a na Ukrajině především, v budoucnu omluvil. „Za svoje osobní názory se neomlouvám,“ uvedl Zeman, který ovšem na Radě Evropy promlouval z titulu své prezidentské funkce.

Zeman v TV Barrandov zopakoval, že protiruské sankce považuje za oprávněné, ale neefektivní. Taktéž řekl, že anexi Krymu v minulosti označoval za protiprávní, a vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina a Rusko v budoucnu najdou kompromis. „A vůbec si nevzpomenou na to, že takový kompromis kdysi dávno navrhoval Miloš Zeman,“ uvedl.

720p 360p
Zeman vs. Novináři

Politici kritizují Zemanova slova o Krymu

Zemanova slova o anexi Krymu se dočkala odsouzení z nejvyšších pater české politiky. Podle premiéra Sobotky prezident postupoval v příkrém rozporu s českou zahraniční politikou a pro své výroky neměl mandát.

Ukrajinští politici Zemana za jeho slova důrazně kritizují, tamní premiér země dnes naznačil, že prezident je psychicky nemocný. „Víte, zdravý člověk toto nikdy neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná,“ prohlásil.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček reagoval na twitteru a klasifikoval kritiku z Ukrajiny jako „skřeky z neandrtálské jeskyně“. Kvůli výroku o Krymu dnes v Kyjevě před českou ambasádou demonstrovalo asi 40 nacionalistů.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link