Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemana chce z Hradu vystrnadit další muž, kterého Češi neznají. Tvrdí, že už má jistou podporu senátorů

Zemana chce z Hradu vystrnadit další muž, kterého Češi neznají. Tvrdí, že už má jistou podporu senátorů

Bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka, diplomat Karel Štogl, se už pár měsíců netají ambicemi stát se prezidentem. Teď prý pro svoji kandidaturu sehnal potřebnou podporu. „Podporu už mi přislíbil dostatečný počet členů horní komory,“ řekl Štogl pro Radiožurnál.

„Primárně se snažím oslovovat senátory sociální demokracie, kde jsem byl téměř dvacet let členem. Spoustu senátorů sociální demokracie znám osobně. Mám ale i přísliby ze strany senátního klubu KDU-ČSL a od několika nezávislých senátorů,“ řekl Radiožurnálu Štogl.

Jako jednoho z domluvených senátorů, kteří jeho kandidaturu podporují, Štogl označil sociálního demokrata Jana Hajdu. Ten to ale nechtěl komentovat, minimálně do doby, než se ČSSD rozhodne, zda v boji o Hrad nasadí vlastního kandidáta.

K tomu, aby mohl kandidaturu oficiálně podat, musí Štogl získat podporu dvaceti poslanců, deseti senátorů či padesát tisíc podpisů občanů. Štogl uvedl, že pokud by ho senátoři nepodpořili, počítá se sběrem podpisů veřejnosti. „Dobrovolnickou síť na to mám,“ říká.

„Chci porazit Miloše Zemana. Cítím se na vrcholu svých fyzických a duševních sil a myslím si, že mám velkou šanci uspět. Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je,“ zdůvodnil v březnu Štogl svou kandidaturu pro server Neovlivni.cz.

Kandidaturu na prezidenta České republiky oznámil současný prezident Miloš Zeman, o post se rovněž ucházejí třeba textař a bývalý majitel sázkové kanceláře Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš či lékař a občanský aktivista Marek Hilšer.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1