Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanova inaugurace: Pozvánky nepřišly ani hejtmanům, kteří podpořili Drahoše

Zemanova inaugurace: Pozvánky nepřišly ani hejtmanům, kteří podpořili Drahoše

Na seznamu hostů na čtvrteční inauguraci prezidenta Miloše Zemana chybějí krajští představitelé, kteří nepodpořili Zemana v prezidentských volbách, nedostali totiž pozvánku. Pozváni nebyli například liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) nebo pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD).

"Podle mých informací ji nedostal žádný z hejtmanů, kteří podporovali protikandidáta Miloše Zemana," řekl Půta se společně s Netolickým a hejtmany Královéhradeckého kraje Jiřím Štěpánem, Plzeňského kraje Josefem Bernardem (oba ČSSD) a Zlínského kraje Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) přihlásili k podpoře Jiřího Drahoše.

Mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová řekla, že žádná pozvánka na kraj nedorazila. Rovněž hejtman Netolický potvrdil, že pozvánku nedostal. Dodal, že na inauguraci by stejně nejel, protože má dovolenou a bude na horách. "Už bych byl rád, abychom přestali řešit, kdo koho volil. Jsme v roce výročí republiky. Osobně si to neberu, stejně jsem se tam nechystal," řekl Netolický.

Zlínský hejtman Čunek řekl, že pozvánku na inauguraci prezidenta dostal, ale jako senátor, ne jako hejtman. Pozvánku mu poslal předseda Sněmovny. Na inauguraci Čunek půjde. Také Čunek řekl, že někteří hejtmani pozvání nedostali.

Pozván nebyl ani brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který se před letošními volbami hlavy státu netajil podporou Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) o podpoře žádného z kandidátů nemluvil a na čtvrteční ceremoniál pojede.

Do jiných úřadů pozvánky k účasti na společné schůzi Senátu a Sněmovny, během níž Zeman složí prezidentský slib, dorazily. Na Pražský hrad se chystají jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD) nebo karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO). Ta dostala hned dvě pozvánky, protože je zároveň poslankyní.

Do Prahy ve čtvrtek přijedou olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) i olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD), středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Na Hradě bude i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Někteří pozvaní se inaugurace z různých důvodů nezúčastní. Omluvil se například hejtman ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). "Pan hejtman pozvání na inauguraci obdržel, ale z rodinných důvodů se omluvil," uvedla Markéta Flochová z tiskového odboru. Ceremoniálu se nezúčastní ani primátor Mostu Jan Paparega (nez.), primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová (UFO) či primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO).

Chybět bude také ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), řekla ČTK mluvčí města Andrea Vojkovská. Kvůli zasedání rady města nepojede ani přerovský primátor Vladimír Puchalský, uvedla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Pozvání z časových důvodů nevyužije ani primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Kvůli pracovním povinnostem v zahraničí se omluvil primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) byl na inauguraci pozván, ale nezúčastní se jí. "Nesouhlasím s lidmi, kteří obklopují pana prezidenta. Nesouhlasím s tím, že nebyli pozváni lidé, kteří mají být pozváni," vysvětlil Fink důvod své neúčasti. Na prezidentskou inauguraci byl podle svých slov pozván i před pěti lety, ale kvůli jinému programu se jí nezúčastnil.

Liberecký primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) pozvánku dostal, na inauguraci ale z pracovních důvodů nedorazí. "Mám plný diář," řekl. Jablonecký primátor Petr Beitl je zároveň poslancem (ODS) a pozvánku dostal jako poslanec, ale z akce se omluvil. Na Hrad nedorazí ani primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN). Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) se omluvil kvůli jednání městského zastupitelstva, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Barborková.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1