Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi nejbližší mu radí další kandidaturu. Ovlivní mě to, říká prezident

Zemanovi nejbližší mu radí další kandidaturu. Ovlivní mě to, říká prezident

Nejbližší spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana na úterní schůzce prezidentovi doporučili, aby znovu kandidoval, uvedla dnes Česká televize (ČT). Zeman v ČT řekl, že jeho rozhodování to ovlivní. 

Miloš Zeman oznámí případnou kandidaturu 9. března. Svému okolí podle informací INFO.CZ přesto některým politikům už své rozhodnutí sdělil. Je s ním údajně seznámen mimo jiné i premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš. Oběma Zeman při společném setkání oznámil, že kandidovat bude, přestože se objevily spekulace o jeho zdravotním stavu.

Úterní schůzky o případné další Zemanově kandidatuře se v Zemanově pracovně zúčastnili kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nebo ředitel analytického odboru Radek Augustin. K výsledku porady se žádný ze sedmi prezidentových spolupracovníků dosud nevyjádřil.

Stranické podpoře se nebrání

V případě, že by prezidentskou funkci obhajoval, chce se obracet na občany bez ohledu na jejich stranické sympatie a počítá tak, že bude sbírat potřebných 50 tisíc podpisů pod petici za svoji kandidaturu. Nebrání se ale ani stranické podpoře. „Pokud se jakákoli strana nebo hnutí se rozhodne mě podpořit, budu to brát jako sympatické gesto,“ prohlásil prezident v České televizi.

V předchozích volbách organizovala sbírku podpisů pro Zemana Strana práv občanů-Zemanovci. Jako první pak jeho tým odevzdal kompletní petici ministerstvu vnitra, a to s dostatečným předstihem.

 

Překážkou pro obhajobu mandátu by podle médií mohl být především Zemanův zdravotní stav. Prezident má potíže s chůzí kvůli polyfunkční neuropatii. Problémy mu dělá hlavně chůze po schodech, při které mu musí asistovat jeho okolí, a neujde také delší vzdálenosti. Dvaasedmdesátiletý prezident sám svůj zdravotní stav nedávno označil za stabilizovaný.

O soupeřích Zemana zatím není jasno. Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Přímo ji v neděli nevyloučil ani občanskodemokratický senátor Jaroslav Kubera, který prý ale nejdříve musí přemluvit manželku.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link