Zemanovi není osud ČSSD cizí, strana si od něj může nechat poradit, vybízí Chovanec | info.cz

Články odjinud

Zemanovi není osud ČSSD cizí, strana si od něj může nechat poradit, vybízí Chovanec

Účast Miloše Zemana na únorovém sjezdu ČSSD podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance znamená, že prezidentovi není osud sociální demokracie cizí. Chovanec, který dnes ohlásil kandidaturu na post předsedy ČSSD, Zemana pozval kvůli tomu, že si váží jeho názoru. ČTK dnes na krajské konferenci ČSSD v Plzni řekl, že sociální demokracie musí být řízena z Lidového domu, od Zemana si ale může nechat poradit.

Bývalý předseda ČSSD Zeman na posledních sjezdech strany chyběl. Chovanec, který prezidenta přišel osobně podpořit při sobotním sčítání hlasů, mu však tentokrát pozvání dal. „Už není sociálním demokratem, ale já si budu vždy vážit jeho názoru. ČSSD musí být řízena z Lidového domu. Pokud nám bude chtít pan prezident poradit, my tu radu bezesporu rádi přijmeme. Je to jedna z rad, která určitě zazní velmi hlasitě, ale my se rozhodneme sami podle svého," uvedl Chovanec.

Dohady se Zemanem podle Chovance straně v minulosti neprospívaly. „Budoucí vedení, ať už ho bude reprezentovat kdokoliv, by se mělo pokusit najít autonomní pohled na prezidenta. Měli bychom být řízeni z Lidového domu, ale v těch střetech nepokračovat. Já si myslím, že to možné je," uvedl. Podle rozhovorů se Zemanem soudí, že vůle je oboustranná.

Lidé kolem Miloše ZemanaLidé kolem Miloše Zemanaautor: INFO.CZ/Anežka Rozehnalová

ČSSD dnes pořádala několik krajských konferencí přes sjezdem, který by měl v únoru v Hradci Králové vybrat nové vedení po neúspěchu ČSSD v loňských sněmovních volbách. Na královéhradecké konferenci se podle tamního šéfa strany Jana Birkeho pozvání pro prezidenta neřešilo. Birke ho respektuje. "Pokud někdo někoho pozve, je slušnost pozvání přijmout," řekl.

Poslanec a bývalý primátor Brna Roman Onderka považuje návštěvu prezidenta na sjezdu za událost. „ČSSD bude na sjezdu volit nové vedení strany a jedním z úkolů pro nového předsedu ČSSD bude nastavení komunikačního rámce s ohledem na vzájemný respekt ke všem bývalým předsedům ČSSD," uvedl.

Podle bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška, který je jedním ze zakladatelů platformy Zachraňme ČSSD, je nutné mezi stranou a Zemanem zakopat příkopy. Platforma k tomu vyzývala už před prezidentskými volbami, uvedl. „Pan úřadující předseda Chovanec se po prezidentské volbě svým pozváním Miloše Zemana na sjezd de facto připojil k názoru platformy na budoucnost ČSSD. Jsem přesvědčen o tom, že naši budoucí voliči jsou mezi voliči prezidenta, nikoliv Jiřího Drahoše, jak si mysleli například Petra Buzková, představitelé pražské ČSSD či Martin Netolický," řekl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud