Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi není osud ČSSD cizí, strana si od něj může nechat poradit, vybízí Chovanec

Zemanovi není osud ČSSD cizí, strana si od něj může nechat poradit, vybízí Chovanec

Účast Miloše Zemana na únorovém sjezdu ČSSD podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance znamená, že prezidentovi není osud sociální demokracie cizí. Chovanec, který dnes ohlásil kandidaturu na post předsedy ČSSD, Zemana pozval kvůli tomu, že si váží jeho názoru. ČTK dnes na krajské konferenci ČSSD v Plzni řekl, že sociální demokracie musí být řízena z Lidového domu, od Zemana si ale může nechat poradit.

Bývalý předseda ČSSD Zeman na posledních sjezdech strany chyběl. Chovanec, který prezidenta přišel osobně podpořit při sobotním sčítání hlasů, mu však tentokrát pozvání dal. „Už není sociálním demokratem, ale já si budu vždy vážit jeho názoru. ČSSD musí být řízena z Lidového domu. Pokud nám bude chtít pan prezident poradit, my tu radu bezesporu rádi přijmeme. Je to jedna z rad, která určitě zazní velmi hlasitě, ale my se rozhodneme sami podle svého," uvedl Chovanec.

Dohady se Zemanem podle Chovance straně v minulosti neprospívaly. „Budoucí vedení, ať už ho bude reprezentovat kdokoliv, by se mělo pokusit najít autonomní pohled na prezidenta. Měli bychom být řízeni z Lidového domu, ale v těch střetech nepokračovat. Já si myslím, že to možné je," uvedl. Podle rozhovorů se Zemanem soudí, že vůle je oboustranná.

Lidé kolem Miloše ZemanaLidé kolem Miloše Zemanaautor: INFO.CZ/Anežka Rozehnalová

ČSSD dnes pořádala několik krajských konferencí přes sjezdem, který by měl v únoru v Hradci Králové vybrat nové vedení po neúspěchu ČSSD v loňských sněmovních volbách. Na královéhradecké konferenci se podle tamního šéfa strany Jana Birkeho pozvání pro prezidenta neřešilo. Birke ho respektuje. "Pokud někdo někoho pozve, je slušnost pozvání přijmout," řekl.

Poslanec a bývalý primátor Brna Roman Onderka považuje návštěvu prezidenta na sjezdu za událost. „ČSSD bude na sjezdu volit nové vedení strany a jedním z úkolů pro nového předsedu ČSSD bude nastavení komunikačního rámce s ohledem na vzájemný respekt ke všem bývalým předsedům ČSSD," uvedl.

Podle bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška, který je jedním ze zakladatelů platformy Zachraňme ČSSD, je nutné mezi stranou a Zemanem zakopat příkopy. Platforma k tomu vyzývala už před prezidentskými volbami, uvedl. „Pan úřadující předseda Chovanec se po prezidentské volbě svým pozváním Miloše Zemana na sjezd de facto připojil k názoru platformy na budoucnost ČSSD. Jsem přesvědčen o tom, že naši budoucí voliči jsou mezi voliči prezidenta, nikoliv Jiřího Drahoše, jak si mysleli například Petra Buzková, představitelé pražské ČSSD či Martin Netolický," řekl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1