Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi se Prouza jako nástupce Mládka nemusí líbit, Sobotka má připraveného nečekaného náhradníka

Zemanovi se Prouza jako nástupce Mládka nemusí líbit, Sobotka má připraveného nečekaného náhradníka

Přestože někteří politici a média očekávají, že odvolaného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka vystřídá ve funkci státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, nemusí to být nakonec pravda. Podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ Sobotka počítá s tím, že prezident Miloš Zeman může jmenování Prouzy, který nepatří rozhodně mezi jeho oblíbence, odmítnout. Pro takový případ má připravené zcela nečekané jméno.

„Je třeba, aby pan premiér představil panu prezidentovi nejprve důvody, které ho vedly k odvolání ministra průmyslu a obchodu, a také je třeba vyčkat na to, až pan premiér seznámí pana prezidenta s novým personálním návrhem. Je třeba, aby se pan prezident nejprve seznámil s argumenty a návrhy předsedy vlády, a pak teprve se pan prezident rozhodne o svém dalším postupu,“ řekl INFO.CZ mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Prezidentův mluvčí na twitteru zároveň uvedl, že má Tomáš Prouza blízko k neziskových organizacím, které „účelově útočí na pana prezidenta a přiživují se na ‚boji s propagandou‘“. Jméno Mládkova náhradníka má podle něj zaznít až ve čtvrtek.

Pokud by Zeman jmenování Prouzy odmítl, premiér by podle informací INFO.CZ mohl na místo ministra navrhnout dosavadního náměstka MPO Jiřího Havlíčka. Ten je členem sociální demokracie a má za sebou bohatou kariéru ve státní správě. Celkem tři roky byl šéfem kabinetu ministra průmyslu Milana Urbana.

Ve hře je však i další jméno. Podle informací serveru E15 by nástupcem Mládka mohl být i samotný Urban, který ve stejné funkci působil v letech 2003 až 2006. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744