Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovo čekání na schůzku s Trumpem se táhne. Americký prezident upřednostnil i rumunskou hlavu státu

Zemanovo čekání na schůzku s Trumpem se táhne. Americký prezident upřednostnil i rumunskou hlavu státu

Návštěva prezidenta Zemana v Bílém domě je stále v nedohlednu. Česká hlava státu plánovala jet do Washingtonu v dubnu, nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček však informoval o tom, že Bílý dům má jiné priority a návštěva se odkládá na neurčito. Donald Trump se mezitím ve Washingtonu setkal s řadou jiných státníků, na počátku června se do Bílého domu například chystá také rumunský prezident Klaus Iohannis.

Debatovat o návštěvě prezidenta Zemana v Bílém domě se začalo krátce po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Nová hlava Spojených států v telefonickém rozhovoru dle Hradu pozvala Miloše Zemana do Washingtonu.

„Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa,” uvedl v prosinci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Znalci diplomatického prostředí upozorňovali, že telefonický rozhovor není oficiální pozvánkou do Bílého domu, o čemž měly svědčit i nekonkrétní obrysy návštěvy Miloše Zeman ve Washingtonu. Dlouho nebyl znám přesný termín ani formát schůzky. Hrad tuto skutečnost přisuzoval obměně americké administrativy a zmatkům, které tento proces mohou zpočátku provázet. Opakovaně také ujišťoval, že se o návštěvě pilně jedná a dolaďují se jen detaily.

Na konci března nicméně kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro INFO.cz připustil, že není domluveno vůbec nic. „Nemáme potvrzený ani termín, ani formát, ani místo,“ řekl Mynář. Jasno nakonec vnesl do situace na konci dubna nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, který v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se návštěva odkládá na neurčito, protože Bílý dům má jiné priority.

Od té doby přivítal Donald Trump v Bílém domě řadu jiných zahraničních státníků. A v nastoleném trendu pokračuje i po návratu z cest po Blízkém východě a Evropě. Bílý dům ve středu informoval o tom, že na počátku června Donald Trump přijme rumunského prezidenta Klause Iohannise. „Prezident Trump se těší na diskuzi o způsobech, jak dále prohloubit vazby a posílit strategické partnerství mezi USA a Rumunskem,“ stojí v avízu o nadcházející schůzce.

 

 

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867