Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovo čekání na schůzku s Trumpem se táhne. Americký prezident upřednostnil i rumunskou hlavu státu

Zemanovo čekání na schůzku s Trumpem se táhne. Americký prezident upřednostnil i rumunskou hlavu státu

Návštěva prezidenta Zemana v Bílém domě je stále v nedohlednu. Česká hlava státu plánovala jet do Washingtonu v dubnu, nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček však informoval o tom, že Bílý dům má jiné priority a návštěva se odkládá na neurčito. Donald Trump se mezitím ve Washingtonu setkal s řadou jiných státníků, na počátku června se do Bílého domu například chystá také rumunský prezident Klaus Iohannis.

Debatovat o návštěvě prezidenta Zemana v Bílém domě se začalo krátce po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Nová hlava Spojených států v telefonickém rozhovoru dle Hradu pozvala Miloše Zemana do Washingtonu.

„Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa,” uvedl v prosinci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Znalci diplomatického prostředí upozorňovali, že telefonický rozhovor není oficiální pozvánkou do Bílého domu, o čemž měly svědčit i nekonkrétní obrysy návštěvy Miloše Zeman ve Washingtonu. Dlouho nebyl znám přesný termín ani formát schůzky. Hrad tuto skutečnost přisuzoval obměně americké administrativy a zmatkům, které tento proces mohou zpočátku provázet. Opakovaně také ujišťoval, že se o návštěvě pilně jedná a dolaďují se jen detaily.

Na konci března nicméně kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro INFO.cz připustil, že není domluveno vůbec nic. „Nemáme potvrzený ani termín, ani formát, ani místo,“ řekl Mynář. Jasno nakonec vnesl do situace na konci dubna nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, který v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se návštěva odkládá na neurčito, protože Bílý dům má jiné priority.

Od té doby přivítal Donald Trump v Bílém domě řadu jiných zahraničních státníků. A v nastoleném trendu pokračuje i po návratu z cest po Blízkém východě a Evropě. Bílý dům ve středu informoval o tom, že na počátku června Donald Trump přijme rumunského prezidenta Klause Iohannise. „Prezident Trump se těší na diskuzi o způsobech, jak dále prohloubit vazby a posílit strategické partnerství mezi USA a Rumunskem,“ stojí v avízu o nadcházející schůzce.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1