Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel kardinál Miloslav Vlk. V 84 letech prohrál boj s rakovinou

Zemřel kardinál Miloslav Vlk. V 84 letech prohrál boj s rakovinou

Ve věku 84 let let zemřel kardinál Miloslav Vlk, bývalý nejvyšší představitel české katolické církve. Jeho smrt na facebooku potvrdil pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlkovi lékaři v posledních měsících diagnostikovali rakovinu plic a metastáze do kostí. 

Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který po dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět," napsal na facebooku Dominik Duka.

Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. V následujících deseti letech pak pracoval jako myč oken a posléze jako archivář a také tajně dál jako kněz. Vlk pak sloužil mše pro své příznivce v malých skupinách věřících. 

Na začátku roku 1989 dostal zpět souhlas a stal se opět veřejně knězem. V roce 1991 byl jmenován pražským arcibiskupem a primasem českým a pustil se do obnovy komunisty spustošeného církevního majetku. V roce 1994 se stal kardinálem a podílel se tak na konkláve, které volilo ve Vatikánu papeže.

V roce 2010 předal pražské arcibiskupství Dominiku Dukovi a dál působil jako kardinál. 

Vážná nemoc se u kardinála Vlka začala projevovat zhruba na jaře loňského roku. O Vánocích se jeho stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu lékaři diagnostikovali po Novém roce.

Vlk podstupoval chemoterapii v jedné z pražských nemocnic. Ošetřovatelský azyl našel v karlínské farnosti, kterou po povodních v roce 2002 pomáhal obnovovat. Koncem ledna s Vlkem telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví.


  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek