Články odjinud

Zemřel legendární dabér Homera Simpsona Vlastimil Bedrna, bylo mu 89 let

Zemřel legendární dabér Homera Simpsona Vlastimil Bedrna, bylo mu 89 let

Zemřel herec a dabér Vlastimil Bedrna, který ztvárnil bezpočet divadelních a filmových rolí. Většina diváků si ho ale spojí hlavně s Homerem Simpsonem, jemuž propůjčil hlas v prvních 12 sériích slavného seriálu. Jeho hereckou kariéru ukončila v roce 2005 mozková mrtvice, která ho upoutala na lůžko.

Ačkoli Bedrna na obraze tak moc vidět nebyl, jeho hlas zná téměř každý. Za celoživotní přínos dabingu získal v roce 2005 Cenu Františka Filipovského. Z postav, za které mluvil, vyniká především kultovní Homer Simpson ze slavného animovaného seriálu. Bedrna ho nezaměnitelným způsobem daboval 12 sezón.

Bedrna se narodil v roce 1929 v Praze do rodiny architekta. Vystudoval DAMU a divadlu se průběžně věnoval po většinu života. V roce 1957 přišel do pražského divadla Rokoko, kde patřil mezi zakládající členy.

Bedrna se profiloval jako komik, u čehož zůstal i během své filmové dráhy. Role ve filmu dostával od začátku 60. let a postupně jich ztvárnil přes tři desítky, šlo ovšem většinou o vedlejší postavy a drobné výstupy – číšníci, úředníci nebo výčepní. V pohádkové komedii S čerty nejsou žerty byl jedním z pekelníků. Podobná byla i jeho televizní dráha.

Bedrna byl dvakrát ženatý. Jeho druhou manželkou byla herečka a zpěvačka Laďka Kozderková. S ní kromě její dcery Lady z prvního manželství vychovával jejich společnou dceru Vlastu.

Bedrnovo působení ukončilo těžké onemocnění, kvůli kterému odešel do ústraní. Mrtvice ho před lety upoutala na lůžko a několik roků strávil v nemocnici. Zemřel v úterý 6. března ve věku 89 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud