Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel někdejší poslanec a romský aktivista Ladislav Body. Bylo mu 68 let

Zemřel někdejší poslanec a romský aktivista Ladislav Body. Bylo mu 68 let
 

Ve věku 68 let v sobotu zemřel někdejší poslanec České národní rady a Poslanecké sněmovny Ladislav Body, který nejen v parlamentu hájil zájmy romské menšiny. Na svém webu to dnes uvedl server Romea.cz.

Body byl v prvních porevolučních volbách v roce 1990 zvolen za KSČM do České národní rady, která se po rozpadu federace změnila v Poslaneckou sněmovnu. Mandát obhájil ve volbách v roce 1992 za uskupení Levý blok, které tehdy tvořila KSČM a menší levicové subjekty.

"Zatímco ve volebním období 1990 až 1992 bylo v nejvyšších zákonodárných sborech Československa několik Romů, po volbách roku 1992 byl kvůli propadu Romské občanské iniciativy Ladislav Body jediným romským poslancem českého parlamentu," konstatoval romský web. Ve volbách v roce 1996 Body nekandidoval, o návrat do politiky se pokusil o dva roky později na severočeské kandidátce KDU-ČSL, nebyl ale zvolen.

Do dolní parlamentní komory se tehdy naopak dostala Romka Monika Horáková Mihaličková, předsedkyně vládní meziresortní komise pro romskou komunitu, která kandidovala v Praze za Unii svobody.

Po odchodu z parlamentu se Body dál věnoval romské tematice, působil jako úředník na ministerstvu práce a sociálních věcí, mimo jiné vedl komisi pro řešení problematiky obtížně umístitelných občanů na trhu práce. Angažoval se mimo jiné v protestech proti zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1