Zemřel plukovník Zbyšek Nečas-Pemberton. Bývalému členovi RAF bylo 97 let | info.cz

Články odjinud

Zemřel plukovník Zbyšek Nečas-Pemberton. Bývalému členovi RAF bylo 97 let

Krátce po svých 97. narozeninách zemřel minulý týden bývalý československý příslušník 68. noční stíhací perutě RAF Zbyšek Nečas-Pemberton.Rodák z Moravy působil během druhé světové války jako palubní radarový operátor na letounech Beaufighter a Mosquito. Jeho posádce se podařilo sestřelit několik nepřátelských strojů.

Plukovník Nečas odjel do Británie jako osmnáctiletý v roce 1939. Anglicky jsem neuměl, naučil jsem se to ale velmi rychle a přihlásil jsem se k britskému letectvu, popsal před lety webu denik.cz. O práci u letectva prý snil od malička.

Nakonec se stal palubním radarovým operátorem nočních stíhačů RAF. "Sestřelil jsem dva dorniery, jednoho heinkela 177, to bylo první německé čtyřmotorové letadlo, a jednoho junkerse. Není to moc, ale je to lepší než nic," řekl v roce 2010 na vzpomínkové akci při příležitosti 70. výročí bitvy o Británii. Loni v létě obdržel společně s dalšími čtyřmi válečnými veterány od prezidenta Miloše Zemana Medaili za hrdinství.

Po válce se Nečas vrátil do vlasti. Nikdo z blízké rodiny už ale nebyl naživu a tak zakrátko opět nastoupil do britského letectva. Aby jej Britové ochránili před komunistickým Československem, pro které měl jako znalec britské vojenské techniky velkou cenu, fingovali Nečasovu smrt. K tomu využili úmrtí pilota Johna Pembertona, jehož jméno český letec převzal. Nečas alias Pemberton už pak v Anglii zůstal.

České ministerstvo obrany v současné době eviduje 482 veteránů z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 95 let, i proto se počet žijících pamětníků bojů téměř každodenně snižuje. Je mezi nimi nyní podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva Eduarda Stehlíka do desíti těch, kteří byli zařazeni u RAF. Patří k nim Emil Boček, který se vydával na operační mise jako pilot stíhacího letadla, a Jiří Pavel Kafka a Pavel Vranský, kteří působili jako střelci a radisti bombardovacích letounů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud