Zemřel Tomáš Ježek. Jednomu z autorů kuponové privatizace bylo 77 let | info.cz

Články odjinud

Zemřel Tomáš Ježek. Jednomu z autorů kuponové privatizace bylo 77 let

Zemřel Tomáš Ježek. Jednomu z autorů kuponové privatizace bylo 77 let
 

Ve věku 77 let zemřel ekonom a bývalý ministr Tomáš Ježek, jeden z autorů kuponové privatizace. Informoval o tom server lidovky.cz s odkazem na expremiéra Petra Pitharta, který byl Ježkovým dlouholetým kolegou.

Ježek se během listopadové revoluce v roce 1989 zúčastnil založení Občanského fóra. Poté patřil k zakládajícím členům Občanské demokratické aliance (ODA), za kterou šest let zasedal v Poslanecké sněmovně. V roce 1995 přešel z ODA do tábora ODS.

Ježek je společně s Václavem Klausem a Dušanem Třískou považován za otce kuponové privatizace a iniciátora polistopadového transformačního procesu.

Před pádem komunistického režimu Tomáš Ježek pracoval v Ekonomickém a později Prognostickém ústavu Akademie věd. V 90. letech působil jako poradce tehdejšího ministra financí Václava Klause, po prvních svobodných volbách vedl dva roky ministerstvo privatizace, stál rovněž v čele Fondu národního majetku. Dvakrát neúspěšně kandidoval do Senátu, poté externě vyučoval na Vysoké škole ekonomické v Praze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud