Zimola: Chci od Babiše písemně, že nás nepodvede. A věřím, že Sobotka nevyvolá rebelii | info.cz

Články odjinud

Zimola: Chci od Babiše písemně, že nás nepodvede. A věřím, že Sobotka nevyvolá rebelii

Jiří Zimola jako nový první místopředseda ČSSD tráví současné dny vyjednáváním s ANO o vládní koalici. Po silnějším partnerovi by případně chtěl i písemné pojistky. To ale nic nemění na tom, že v sociální demokracii jsou i lidé, kteří by chtěli rovnou odejít do opozice. Jedním z nich je bývalý premiér a expředseda strany Bohuslav Sobotka. „Já jsem jeho slova pochopil jako vyjádření nikoliv poslance, ale člena ČSSD. A jakožto takové musím respektovat právo jednoho každého člena na jeho názor, který může projevit ve vnitrostranickém hlasování o naší účasti, či neúčasti na vládě. Ale pak je tu ta druhá část. A ta hovoří o určité stranické disciplíně a respektování názorů většiny. Čili já chci věřit, že každý poslanec, včetně pana Sobotky, bude poté morálně vázán názorem většiny. A když ta rozhodne jinak, než on si přeje, tak myslím, že by měl poté tento názor většiny projevit i v hlasování,“ popisuje Zimola v rozhovoru pro INFO.CZ. Tlačí ANO na sociální demokraty přes personální čistky na ministerstvech? A jak s novým vedením ČSSD komunikuje to předešlé? Čtěte v rozhovoru. 

Jak pokračuje vaše vyjednávání s ANO? Platí, že je chcete uzavřít do konce března?

Je to ambice, se kterou do jednání jdeme. Je možné, že se na některých programových bodech nebo třeba následně i personálních záležitostech trochu zastavíme. To ukáže čas. V tento moment bychom skutečně chtěli – i v zájmu stability České republiky – vést jednání co možná nejefektivněji. Neznamená to ale, že je chceme vést pouze rychle a bez pořádného projednání. Já sám jsem přesvědčen o tom, že je lépe věnovat tomu více času než to uzavřít s nejasnými závěry a pak se hádat.

Na základě jednání, která proběhla, už tušíte, kde by mohlo dojít ke zdržení?

My jsme požádali naše experty v rámci odborných témat o konzultace a aby si prošli jak program hnutí ANO, tak zejména programové prohlášení vlády. Seznali jsme, že v mnoha bodech jsou si naše programové cíle velmi blízké. To se týká oblasti dopravy, sociálních věcí, zdravotnictví i školství. Kde se rozcházíme, je samozřejmě záležitost ekonomiky státu. ČSSD jde na jednání s cílem zavedení sektorové daně a větší progrese pro lidi s vysokými příjmy. Tam hnutí ANO ústy pana premiéra Babiše opakovaně říká, že touto cestou není připraveno jít.

Zmiňujete expertní skupiny. Ty si ale v minulosti stěžovaly, že nejsou v rámci sociální demokracie příliš slyšet.

Chvíli před sjezdem vznikla i platforma představitelů těchto odborných skupin, kde si mluvčí stěžovali na to, že jejich hlas nebyl tolik slyšet. Já to přikládám tomu, že kompetentní místopředsedové, v tomto případě to byla paní Marksová, na to i s ohledem na vedení ministerstev neměli tolik času. A je to škoda, protože my odborníky v sociální demokracii máme a určitě je dobré se jich ptát.

Vy jste od sjezdu dostali mantinely, v rámci kterých můžete vyjednávat. Jak moc se vám to zatím daří?

My jsme skutečně vedeni sjezdovým usnesením, které se jednak vyjadřuje k osobě trestně stíhaného politika ve vládě, v tomto případě pana Babiše, ale současně nám delegáti sjezdu, coby nově zvolenému tandemu ve vedení, dali mandát k jednání. My proto chceme jednání vést maximálně zodpovědně, především s důrazem na naplnění prioritních politických cílů. Pochopitelně, že v další fázi k tomu mohou přibýt i otázky personálního charakteru, tedy obsazování jednotlivých ministerstev. Na to je ještě čas. Vše může skončit i tak, že hnutí ANO nebude ochotno akceptovat sice menšího koaličního partnera, ale bezesporu důležitého. A pak můžeme předkládat sjezdu k posouzení i variantu odchodu do opozice.

Vy chcete po ANO i určitou písemnou záruku, že by vás případně jako silnější koaliční partner nepřehlasovávalo. Už jste o tom jednali přímo s hnutím?

Já jsem člověk, který se zabýval historií, a vím, že mnoho smluv se ukázalo jako bezcenný cár papíru, i když byly předtím slavnostně oznamovány. I proto nemáme přílišnou důvěru v to, že zrovna jeden každý papír, který podepíšeme, nutně musí také být stoprocentně plněn. Takový naivka opravdu nejsem. Z druhé strany je přece jen dobré, když si partneři svým podpisem jednoznačně definují parametry spolupráce. I pro případ, kdyby snad pak mělo někdy v budoucnu dojít k nějakým dohadům, aby se ten papír mohl vytáhnout a jednoznačně dokázat, že nevymáháme po svém partnerovi něco, co nechtěl nikdy dopustit. Proto jsme pro písemné garance. Myslím, že pokud jde někdo do koaliční spolupráce s cílem svého partnera nepodvádět, pan Babiš by asi řekl „neojebávat“, tak by přece neměl mít problém něco takového podepsat.

A už jste o tom s ním mluvili?

My jsme ve středu řekli, že naše rozhovory musí pokračovat i tím, že se budeme bavit o těchto pojistkách, protože ty jsou běžné v rámci koalic na městech, obcích nebo krajích. I tam existují koaliční spolupráce a partneři si musí písemně garantovat zásady při hlasování ve sporných otázkách. Tohle jsme jasně položili na stůl a bude předmětem dalších jednání, na kolik to bude pro kolegy akceptovatelné.

Další kroky by následně mělo schválit vnitrostranické referendum. Existuje tedy stále možnost, že na něm předložíte návrh na odchod do opozice?

Je to možné. Jsme skutečně na začátku jednání. Sice se už budou v následujících dnech dolaďovat v rámci expertních skupin programové cíle, ale to neznamená, že se na nich nakonec nutně musíme shodnout. A proto připouštím i tu variantu, že ČSSD tak, jak to i část členské základny v tento moment požaduje, nakonec odejde do opozice.

To je například názor, který vyjadřuje bývalý premiér a expředseda strany Bohuslav Sobotka. V rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že by proti vládě s ANO hlasoval i v rámci vnitrostranického referenda. Vy slibujete, že jako poslanecký klub budete nakonec znít jednotně. Je to tedy vůbec možné?

Já jsem jeho vyjádření zaznamenal, ale současně jsem ho pochopil jako vyjádření nikoliv poslance, ale člena ČSSD. A jakožto takové musím respektovat právo jednoho každého člena na jeho názor, který může projevit ve vnitrostranickém hlasování o naší účasti, či neúčasti na vládě. Ale pak je tu ta druhá část. A ta hovoří o určité stranické disciplíně a respektování názorů většiny. Čili já chci věřit, že každý poslanec, včetně pana Sobotky, bude poté morálně vázán názorem většiny. A když ta rozhodne jinak, než on si přeje, tak myslím, že by měl poté tento názor většiny projevit i v hlasování.

Takže se nebojíte nějaké rebelie při hlasování o důvěře? Třeba i ze strany Milana Chovance.

Nikdy nemůžete takovou variantu vyloučit. Já chápu, že poslanci, kteří skládají svůj slib, tak slibují, že se budou řídit svým svědomím a v souladu s ním hlasovat. To je jasné, ale připustíme-li také fakt, že poslanci jsou voleni za nějaké politické strany a ty přijímají usnesení většinovým rozhodováním, pak je na místě se odvolávat na názor většiny a respektování názoru strany.

O personální otázce s ANO ještě nemluvíte? Zevnitř ČSSD se ozývá, že byste si měli trvat na silných resortech.

Zatím ne. Já připouštím, že až přijde ten čas, tak sociální demokraté – v případě, že budou usilovat o vstup do koalice – skutečně nemohou být její součástí na méně významných ministerských postech. Ale dovolte mi, abych ta ministerstva nejmenoval, protože by to někdo mohl chápat jako urážlivé. Ty pro nás významné posty se odvíjí od našeho levicového programu a jeho naplňování. Tam si myslím, že bychom měli zaměřit svou pozornost.

Prezident Zeman vám na sjezdu doporučil, abyste neusilovali o ministerské posty, ale spokojili se s místy náměstků. Vy jste se vyjádřil proti tomu. Nezměnil se váš názor ani během aktuálních jednání s ANO?

Já jsem se opakovaně vyjádřil tak, že mi připadá poctivé vůči voličům, kteří nějak rozdali karty ve volbách, postupovat buď tak, že budeme součástí otevřené koalice se vší odpovědností, která k tomu patří, anebo budeme důslednou opozicí a kritizovat kroky nové vlády. Ale nejméně čitelnou variantou mi připadá tolerance menšinové vlády, navíc ještě výměnou za funkce odborných náměstků. To jsme s panem předsedou Hamáčkem panu prezidentovi zopakovali. On náš názor vzal na vědomí, nijak se s námi nepřel. Vysvětlil nám svůj postoj a my jemu ten náš.

Spekuluje se o tom, zda Andrej Babiš netlačí na sociální demokracii přes vaše náměstky a další úředníky na ministerstvech, kteří by mohli být odvolání. Vnímáte to tak?

O tom jsem také slyšel. Slyšel jsem o údajném seznamu s několika sty jmény. A chci vás ubezpečit, že jsem o ničem takovém z úst pana Babiše nebo jeho spolupracovníků neslyšel. A nedovedu si představit, že by něco takového existovalo. Jsem pořád veden nadějí, že ve státní správě v Česku pracují kvalifikovaní odborníci a že se nepřihlíží k jejich politické příslušnosti. Pokud by snad někdo takovou „noc dlouhých nožů“ chtěl realizovat, pak bych se velmi obával o stav naší demokracie.

Opravdu to tak není? Někteří exnáměstci už se obrátili kvůli systemizaci z loňského prosince na soud. Ani to vás nepřesvědčuje, že určitý tlak existuje?

Vím o těch případech. Nechť o nich rozhodne soud. Dovedu si představit, že někteří ministři se domnívají, že si na svá ministerstva dovedou nové lidi, ale neměli by se dopouštět protiprávního jednání a zbavovat se odborníků, kteří jsou pod státní službou. Nechci do toho zasahovat, nechť rozhodne soud, zda to bylo oprávněné, či nikoliv.

Vy jste ve funkci prvního místopředsedy několik týdnů. Jak s vámi a předsedou Hamáčkem komunikuje předešlé vedení?

Popravdě s námi nekomunikuje nijak. Bohuslav Sobotka se nyní po delší době vyjádřil v rozhovoru pro HN a musím říct, že i když byl zván na sjezd, tak tam nedorazil. Žádné komentáře tedy neposkytoval. Ani s Milanem Chovancem jsem v poslední době nehovořil. Já si spíše cením toho, že kolegové z bývalého vedení, tedy i další místopředsedové, se neuchylují ke kritickým komentářům nového vedení ohledně vyjednávání, ale že nás respektují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud