Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zimola si potřeboval uvolnit ruce, tak rezignoval. S Haškem začali boj o stranu, myslí si politolog

Zimola si potřeboval uvolnit ruce, tak rezignoval. S Haškem začali boj o stranu, myslí si politolog

Pokud Jiří Zimola odůvodnil svou rezignaci na post prvního místopředsedy sociální demokracie tím, že považuje za nemožné, aby současné vedení ČSSD změnilo politiku strany, je problém, že žádné změny uvnitř strany po celé své angažmá v jejím vedení nenavrhoval. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Milan Znoj. „Byl prvním místopředsedou a měl oživit stranu a její organizaci. V tomto ohledu ale neudělal nic. Nechal stranu v limbu, jako byla po prohraných sněmovních volbách,“ vysvětluje Znoj.

Zároveň podle něj není pravda, že by Jiří Zimola ve straně nic neprosadil. „Právě on se spolu s Janem Hamáčkem zasadil na minulém mimořádném sjezdu o to, aby ČSSD vstoupila do vlády Andreje Babiše. Přesvědčili tehdy většinu ve straně, že ČSSD ve vládě má větší šanci na přežití než mimo vládu. Na tom se s odchodem Jiřího Zimoly z vedení mnoho nemění. Proto ani nečekám změnu ve vládním angažmá ČSSD,“ uvažuje Znoj. Přitom je skoro jisté, dodává politolog, že se někteří tvrdohlaví odpůrci Babiše znovu ozvou, avšak hlavní střet ve straně se podle jeho názoru povede někde jinde.

„Bude to zápas o směřování strany mezi platformou Zachraňme ČSSD, která by stranu vydala do rukou Miloše Zemana, a mezi těmi, kteří chtějí svébytnou sociální demokracii, která si je vědoma své tradice a západoevropské orientace. V tomto konfliktu bude středová skupina kolem Jana Hamáčka na stejné lodi jako kritikové Andreje Babiše a hnutí ANO varující před nákazou středoevropské konzervativní revoluce,“ pokračuje Znoj ve svých úvahách a současnosti a budoucnosti sociální demokracie u nás.

V této souvislosti Znoj také připomíná, že se Zimola do konfliktu s vedením strany dostal, avšak nikoli kvůli programu, nýbrž kvůli personáliím. „Když vedení ČSSD trvalo na nominaci Miroslava Pocheho na ministra zahraničí i přes nevůli prezidenta Zemana a neochotu premiéra Babiše, tak se Jiří Zimola poradil s prezidentem Zemanem a začal veřejně vystupovat s tím, že by ČSSD měla od této své nominace ustoupit,“ připomíná nedávné třenice politolog.

Zároveň si všímá toho, že byl Zimola o mnoho aktivnější v rámci již zmíněné platformy Zachraňme ČSSD. „A právě kvůli platformě se Jiří Zimola dostal do konfliktu s vedením, zejména když tlumočil názor, že by měli být vyměněni dva ministři za ČSSD, ač vláda teprve nedávno vznikla a Tomáš Petříček byl čerstvě instalovaný,“ říká Znoj a dodává: „Jiří Zimola byl sice prvním místopředsedou strany, ale postupně začal ve vedení prosazovat alternativní agendu, kterou by ČSSD chtěla naordinovat platforma Zachraňme ČSSD.

A pokud Zimola začal letošní rok v tandemu s Janem Hamáčkem, tak nyní, po odchodu z vedení strany, vytváří podle Znoje staronový tandem s Michalem Haškem. „Jinými slovy řečeno. Jiří Zimola si potřeboval uvolnit ruce, aby se distancoval od stávajícího vedení strany a na březnovém sjezdu mohl spolu s lidmi z platformy Zachraňme ČSSD usilovat o nejvyšší posty ve straně. Učinil tak nyní nikoli náhodou, jelikož právě běží okresní konference, později krajské a na nich se rozhoduje o pozicích v nových vrcholných orgánech strany, jako jsou ústřední výkonný výbor a předsednictvo,“ upozorňuje politolog.

Závěr je podle něj jednoznačný: „Tandem Jiří Zimola a Michal Hašek začínají svůj zápas o stranu opravdu od základů.“ Mezitím se vedení sociální demokracie dneska shodlo na tom, že místo Jiřího Zimoly bude stranu zastupovat místopředseda, poslanec a bývalý primátor Brna Roman Onderka. Nového statutárního místopředsedu se zbytkem lídrů zvolí sjezd příští rok v březnu. Zimola rezignaci na post prvního místopředsedy oznámil ve středu s tím, že považuje za nemožné, aby současné vedení ČSSD změnilo politiku strany.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1