Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zimola teď bude kritizovat vedení ČSSD, chystá se na březnové volby, říká politolog Lukáš Jelínek

Zimola teď bude kritizovat vedení ČSSD, chystá se na březnové volby, říká politolog Lukáš Jelínek

Jiří Zimola dnes rezignoval na post prvního místopředsedy ČSSD. Podle politologa Lukáše Jelínka, který má ke straně blízko, se ale jen chystá na další vnitrostranické utkání. „V tuto chvíli skládá funkci místopředsedy a otvírá si prostor pro to, aby mohl být kritický ke stávajícímu grémiu a třeba se mu na příštím sjezdu postavil," říká Jelínek.

Jak číst rezignaci Jiřího Zimoly na post místopředsedy ČSSD?

Je to příprava na nadcházející sjezd strany v příštím roce, buduje si tak pozici ve straně. Bylo příznačné, že stál o to, aby se na posledním ústředním výboru hlasovalo o důvěře v něj. Předpokládalo se, že by důvěru nedostal a stal by se jakýmsi mučedníkem. K tomu nedošlo. V tuto chvíli skládá funkci místopředsedy a otvírá si prostor pro to, aby mohl být kritický ke stávajícímu grémiu a třeba se mu na příštím sjezdu postavil.

Nepředpokládáte tedy, že se jedná o definitivní konec Zimoly v sociální demokracii.

Říká, že je připravený znovu nastoupit, jedná se proto o reakci na současnou atmosféru, poukazuje na nemožnost prosazení některých bodů. Rozhodně to nebude útěk z boje. Jak on, tak celá platforma ,zachraňme ČSSD´, kterou reprezentuje, má poměrně silnou motivaci na prosazení svých zájmů. Jiří Zimola je natolik inteligentní politik, že by neoslaboval pozici svých spojenců a neskládal zbraně.

Jaká je Zimolova rezignace zprávou pro prezidenta Miloše Zemana?

Podle řady politologů je Zimola Zemanovým „člověkem v ČSSD“. Určitě se nejedná o žádné oslabení Miloše Zemana. Spíše je zajímavé, že prezident nedávno rozmlouval odstoupení z funkce místopředsedy Jaroslavu Foldynovi, což se mu podařilo. Jsem zvědavý, jestli podobný tah neučiní i k Jiřímu Zimolovi, nebo je to už mezi nimi předjednaný krok.

Více si přečtěte na webu E15.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232