Články odjinud

Zimolova platforma Zachraňme ČSSD: Jediným poslancem ve vládě by měl být Hamáček, chceme 5 křesel

Zimolova platforma Zachraňme ČSSD: Jediným poslancem ve vládě by měl být Hamáček, chceme 5 křesel

Sociální demokraté mají při vyjednávání o nové vládě s hnutím ANO prosadit například daňovou progresi, sektorovou daň nebo sníženou daň z přidané hodnoty na základní potraviny a na vodné a stočné. Požaduje to platforma kritiků bývalého stranického vedení Zachraňme ČSSD, uvedla v tiskové zprávě po dnešním jednání v Třešti na Jihlavsku.

Platforma, za níž stojí například nový první místopředseda ČSSD Jiří Zimola, poslanec Jaroslav Foldyna a někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek vedení sociální demokracie v jednáních o účasti strany ve vládě podpořila. Ovšem „za podmínky prosazení programových priorit a důstojného zastoupení ČSSD“.

Trestně stíhaný Babiš pro mě není problém, říká kandidát na šéfa ČSSD Jiří Zimola

V souladu s vyjádřením předsedy ČSSD Jana Hamáčka chce platforma pro sociální demokracii nejméně pět ministerstev. Z ANO zatím zní hlasy o nabídce čtyř vládních křeslech. Hnutí ANO také odmítá zvyšování daní. Daňové změny ale chce k KSČM, která by případný menšinový kabinet ANO a ČSSD mohla tolerovat.

Platforma bude chtít, aby se sjezd ČSSD v dubnu usnesl na tom, aby sociální demokraté nenominovali do kabinetu s výjimkou Hamáčka zákonodárce. Hamáček už dřív mluvil o tom, že ve vládě by neměli být poslanci ČSSD. Sjezd by také měl uložit poslaneckému klubu, aby respektoval výsledek vnitrostranického referenda ohledně vstupu sociální demokracie do kabinetu.

K programovým prioritám řadí platforma vedle daňových změn také například opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci, zavedení víceletého financování sociálních služeb, nezvyšování spoluúčasti pacientů a zajištění peněz pro start schválené reformy hrazení regionálního školství. K dalším bodům patří odmítnutí návrhu na snížení podílu daňových výnosů pro obce a kraje a dořešení církevních restitucí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud