Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zlínský krajský soud zprostil obžaloby Mahslona z kauzy daňových úniků při obchodech s řepkovým olejem

Zlínský krajský soud zprostil obžaloby Mahslona z kauzy daňových úniků při obchodech s řepkovým olejem

Krajský soud ve Zlíně dnes v kauze daňových úniků při obchodech s řepkovým olejem a hutním materiálem pravomocně zprostil obžaloby Zdeňka Mahslona. V případu bylo obžalováno osm lidí a dvě firmy, u kterých odvolací soud už dříve potvrdil jejich zrušení. Šest mužů si u něj v září 2016 vyslechlo tresty od pěti do deseti let, další, mezi nimiž byl i Mahslon, dostali podmínku.

Daňové úniky justice vyčíslila u obžalovaných různě, od několika milionů až po 183 milionů korun. Mahslon, který podle spisu patřil mezi nejníže postavené členy skupiny, uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu, který v jeho případě rozsudek zrušil a vrátil do Zlína.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu překročil odvolací soud svá oprávnění v hodnocení důkazů. Zatímco vrchní soud uložil osmapadesátiletému Mahslonovi podmínku, prvoinstanční krajský soud před tím Mahslona osvobodil. Opětovné zproštění obžaloby dnes navrhli jak Mahslonův obhájce, tak i státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. Uvedla sice, že je o Mahslonově trestné činnosti přesvědčena, ale ocitla se prý v důkazní nouzi. Soud následně návrhům vyhověl.

Mechanismus krácení daně vymysleli podle obžaloby Marcel Juřica s Jiřím Dvouletým. Další významnou postavou byl zřejmě Pavel Šenk, který obchody organizoval a řídil, úkoloval jednatele ostatních společností a sjednával nákup řepkového oleje a hutního materiálu v cizině.

Recidivista Juřica si na základě rozsudku vrchního soudu odpykává souhrnný desetiletý trest, Dvouletý sedm let a Šenk šest let vězení. V případu byli odsouzeni i Roman Fridrich na 5,5 roku a Jiří Něstreljajev a Robert Tilchert, oba na pět let vězení. Další obžalovaný, Jaromír Ptáček, vyvázl u odvolacího soudu s podmínkou. Soud u několika obžalovaných vynesl také tresty zákazu činnosti, peněžité tresty a tresty propadnutí majetku.

Obžaloba zachycuje případy od září 2011 do zásahu policie v únoru 2013. Muži v úmyslu zkrátit daň vytvořili řadu obchodních společností, jejichž pomocí uskutečňovali nákupy řepkového oleje a hutního materiálu. Nakupovali zboží z Polska, Slovenska a Německa. Přes uvedené společnosti však obchodovali se zbožím fakturačně a neodváděli řádně daň. Obžalované společnosti Mystery Group a JiMa Trade měly podle žalobce tyto činnosti zastřít. Muži tedy profitovali z nezdaněného zboží. Trestná činnost se odehrávala především ve Zlínském a Olomouckém kraji.

Dovolání u Nejvyššího soudu podali v souvislosti s předloňským rozhodnutí vrchního soudu také Juřica, Dvouletý a Fridrich. V jejich případě však bylo odmítnuto.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1