Zlořád jménem komunisti, nejhůř placená práce. Nejlepší rozhovory z Česka v roce 2017 | info.cz

Články odjinud

Zlořád jménem komunisti, nejhůř placená práce. Nejlepší rozhovory z Česka v roce 2017

Rok 2017 se v české politice nesl hlavně v rytmu sporů bývalého premiéra Bohuslava Sobotky s tím současným, Andrejem Babišem, a také s prezidentem Milošem Zemanem. Reportéři INFO.CZ vám v něm ale přinesli i řadu rozhovorů, které šly tak trochu mimo mainstream. Vzali jsme vás za Zdenou Mašínovou, které nacisti zabili otce a komunisté matku. Jako jedni z prvních jsme vyzpovídali Sašu Uhlovou, novinářku, která se v unikátním cyklu vydala do míst, kde lidé dostávají ty nejnižší platy. Popovídali jsme si také s novými tvářemi politiky, které možná jednou změní Česko. Tady je přehled vašich nejoblíbenějších rozhovorů se zajímavými Čechy.

Zdena Mašínová

Některých rodin se historické události dotknou jen zlehka. Rodinu Zdeny Mašínové ale zasáhly téměř všechny zlomové okamžiky 20. století. Její otec byl legionářem v Rusku, za druhé světové války se pak angažoval v odboji. Její bratři se zase účastnili protikomunistického odboje a za dramatických okolností utekli na Západ, matka zemřela ve vězení. Jak na svou rodinu Zdena Mašínová vzpomíná? Proč podle ní měla být komunistická strana zakázaná? A jak vnímá dnešní politickou scénu? Čtěte rozhovor.

Oto Novotný

Jedním z poražených končícího roku je na domácí politické scéně ČSSD. Strana nedokázala voličům prodat své úspěchy, její pověst poškodily spory s koaličními partnery. Po chaotickém období, kdy Bohuslav Sobotka podával a nepodával demisi, odvolával Andreje Babiše z postu ministra financí a nakonec odstoupil z pozice předsedy strany, se už sociální demokraté nestihli vzpamatovat. Co se stranou děje? O tom jsme si povídali s mužem, který dovnitř ČSSD vidí jako málokdo. Radil totiž hned několika jejím předsedům.

Standa Biler

Do roku 2018 Česko vstupuje s velkou výzvou, hned v prvním pár týdnech bude volit nového prezidenta. Jaký by byl ten ideální? O tom ve své knižní prvotině přemýšlí Standa Biler, o jehož díle se už teď mluví jako o generačním románu. Proč naše politické strany nejsou schopny přijít s ničím, co by tu za posledních asi patnáct let už nebylo? Čeká nás skutečně už zase pád Říma? A jak s tím souvisí alkoholismus, Václav Klaus s Milošem Zemanem a náš strach ze smrti? 

Saša Uhlová

V továrně za pásem, v drůběžárně, v třídírně odpadu, za kasou v supermarketu. Novinářka Saša Uhlová si v utajení prošla těmi nejhůř placenými zaměstnáními v Česku a sérií svých reportáží způsobila rozruch. Kdy pochybovala, jestli onu práci zvládne? Kde to pro ni bylo nejhorší? A jak se naše společnost dostala do stavu, kdy ti,  jejichž práci potřebujeme každý den, jen těžko vyžijí?

Pavel Kysilka

Přílišný optimismus a sázka na to, že další ekonomické krizi můžeme jednoduše zabránit, se stanou naším kamenem úrazu. Budou totiž jedním z důvodů, proč tato krize bude ještě hlubší, než ta z roku 2007. "Opatření, která tu máme, krizi nezabrání. Ta jsou kontraproduktivní a hloupá, nezapadají do sebe," tvrdí v rozhovoru pro INFO.CZ bývalý pověřený guvernér České národní banky, ekonom Pavel Kysilka. Bývalý generální ředitel České spořitelny se v rozhovoru rovněž zamýšlí nad současnou migrační krizí, problémy českých ministrů školství či nad tím, zda nás stroje připraví o práci.

Lucie Karmová a Zuzana Lenhartová

Uprchlíci nejsou mladí muži s iPhony, kteří míří do Evropy za štědrými sociálními dávkami. Alespoň to tvrdí dvě Češky, které mají s dobrovolnickou prací v uprchlických táborech zkušenosti. Vrátily se ze srbského Adaševci. Zde stovky uprchlíků čekají, až se jim otevře cesta na Západ. A někteří zde tráví dlouhé měsíce ve velkých stanech pro 150 lidí. „Lidé jsou tam týdny bez jakéhokoli vyžití i jisté budoucnosti. Je velice náročné tam vydržet. Je to podle mě časovaná bomba,“ vyprávěla Lucie Karmová.

Radim Hejduk

Sociální sítě se staly věrným společníků většiny Čechů. Stále víc to platí i o politicích, kteří se jich postupně učí využívat. Jedním z nejvýraznějších na facebooku a instagramu je bezesporu Dominik Feri z TOP 09. V množství followerů se k němu ale přibližuje v širší veřejnosti méně známý Radim Hejduk z ČSSD. Jak se může z internetové osobnosti stát osobnost politická?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud