Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmizelá Míša už není „dítě v ohrožení“. Policie tuší, kde leží tělo

Zmizelá Míša už není „dítě v ohrožení“. Policie tuší, kde leží tělo

Ani poslední tipy od veřejnosti nepřinesly posun v pátrání po Michaele Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem. Na dotaz ČTK to potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Školačka zmizela 11. ledna, měsíc před svými třináctými narozeninami. Policie před několika týdny případ odložila, po dívce ale stále pátrá. Kriminalisté se domnívají, že děvče je po smrti. Dívka už není v policejní databázi vedena jako Dítě v ohrožení, ale jen jako standardně pohřešovaná.

Zatím poslední tipy, které policie dostala, byly od psychotroniků a označovaly místa, kde by Michaela měla být. „Kriminalisté se veškerými podněty zabývají, avšak doposud nic konkrétního tyto nové podněty nepřinesly,“ řekla Hyšplerová. Obdobných informací dostala policie za více než půlroční pátrání desítky, k nalezení dívky ale nevedla žádná.

I přesto policie informace od senzibilů prověřuje. „Ten člověk může být osoba, která k té věci má nějaký vztah, a ten vztah zastře tím, že se představí jako čarodějnice, psychotronik nebo nevím co. A proto nemůžeme podcenit takový poznatek,“ řekl už dříve náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák.

Dívka zmizela 11. ledna, v ten den nepřišla do školy. Její matka odcházela do práce kolem 5:00, v té době měla dívka doma oblečení a věci do školy. Fyzicky ji ale nekontrolovala. Když tentýž den v 18:54 nahlásila pohřešování, věci v bytě nebyly. Kriminalisté se přiklonili k tomu, že její zmizení má na svědomí partner její matky. Ten na konci ledna spáchal sebevraždu.

Policii k tomuto přesvědčení dovedly hrubé rozpory v jeho výpovědích. Jeho auto bylo ráno 11. ledna zachyceno na kamerách na příjezdu do Plzně, byť kriminalistům tvrdil, že byl v té době doma. Po jeho smrti našli v jeho autě školní pomůcky patřící zmizelé školačce. Muže navíc kriminalisté podezřívali ze skutků se sexuálním podtextem. Byl také obžalován z pohlavního zneužití, k soudu už ale nedošlo.

Policie vyslechla skoro tisíc lidí, prohlédla stovky hodin kamerových záznamů a prověřila desítky tipů od veřejnosti. Opakovaně hledala tělo dívky jak na Plzeňsku, tak například na ústecké skládce. Policie před několika týdny případ odložila, lhůtu pro odložení případu stanovuje trestní řád. Minulý týden navíc školačka vypadla z databáze Dítě v ohrožení, která pomáhá zrychlit pátrání po hledaných dětech. Nadále je v databázi pohřešovaných.

Policie se na základě všech informací, které shromáždila, domnívá, že děvče je po smrti a jeho tělo je ukryté na cestě mezi Ústím a Plzní, kde jediný podezřelý pracoval. „Určitě budeme dál pracovat s rodinou tak, abychom případně zjistili další indicie, které by nás mohly dovést k tělu,“ řekl už dříve kriminalista Martin Charvát.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744