Zpochybňování genocidy, popírání holokaustu. Za výroky o Letech míří po Okamurovi trestní oznámení i na Roznera | info.cz

Články odjinud

Zpochybňování genocidy, popírání holokaustu. Za výroky o Letech míří po Okamurovi trestní oznámení i na Roznera

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura a poslanec za stejné uskupení Miloslav Rozner čelí trestnímu oznámení. Na Okamuru ho za výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku podalo česko-romské sdružení Konexe, na Roznera ze stejného důvodu občanský aktivista Martin Uhlíř či Mladí sociální demokraté. 

Roznera v neděli citoval pořad České televize 168 hodin. „Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půlmiliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ prohlásil poslanec na uzavřeném sjezdu SPD.

„Mám důvodné podezření, že se pan poslanec Rozner tímto výrokem dopustil trestného činu popírání holokaustu. Věřím, že Česká televize nebude mít problém s poskytnutím důkazního materiálu,“ sdělil serveru Romea aktivista Martin Uhlíř, který na Roznera podal trestní oznámení.

 

Okamura nejprve v rozhovoru s DVTV řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se za své výroky částečně omluvil, nicméně zopakoval, že tábor většinou nikdo nehlídal.  Na Okamuru kvůli zpochybňování genocidy podalo trestní oznámení česko-romské sdružení Konexe.

Podle informací serveru Romea.cz chystají na Okamuru a Roznera občansko-právní žaloby také pozůstalí po obětech tábora v Letech. Žádat budou omluvu a finanční odškodnění.

K veřejné omluvě vyzvala Okamuru též Židovská obec v Praze. „Stejně tak vyzývá k omluvě také historikům a dalším odborníkům, kteří se tímto tématem zabývají, za lživé překrucování informací o koncentračním táboře v Letech u Písku,“ uvedla na svém facebooku. Autoři otevřeného dopisu kritizují to, že výroky popírající holokaust řekl místopředseda Sněmovny Okamura. Od výroků by se měl distancovat, míní.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka dnes na twitteru uvedl, že by se pro poslance SPD měla udělat exkurze do koncentračních táborů. "Jsem připraven jim na takovou vzdělávací cestu i přispět v rámci budoucnosti našeho národa," uvedl Jurečka. ODS s odkazem na Roznerův výrok uvedla, že je jasné, proč mají poslanci zakázáno mluvit s novináři.

Omluvu po Okamurovi vedle pražské židovské obce požaduje také Muzeum romské kultury. Jeho výroky kritizovalo také Evropské antirasistické hnutí EGAM, které je označilo za "nejklasičtější popírání" romského holokaustu a za snahu vytvářet paralelní historii. Předseda hnutí SPD také čelí trestnímu oznámení, které kvůli možnému popírání genocidy podalo česko-romské sdružení Konexe.

Tábor v Letech podle historiků otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud