Zpravodajství ČT odmítá, že by manipulovalo vysílání o amerických volbách | info.cz

Články odjinud

Zpravodajství ČT odmítá, že by manipulovalo vysílání o amerických volbách

Představitelé ČT odmítají rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, podle kterého bylo její zpravodajství během pořadu Americká volební noc nevyvážené a neobjektivní. Zástupci šéfredaktora František Lutonský a Michal Kubal chtějí vědět, jak RRTV ke svému rozhodnutí došla. Poslali jí proto otevřený dopis.

Podle Kubala a Lutonského zdůvodnění Rady vyvolalo mezi tvůrci a spolupracovníky pořadu rozhořčení a pocit nespravedlnosti. Zprávu pokládají za účelovou a zaujatou. Dopis upozorňuje, že nikdo z desítek lidí, kteří připravovali zmíněné vysílání, neměl zájem na vyjadřování preferencí žádnému z kandidátů. Proto z pozice lidí, kteří odpovídají za vysílání, žádájí Lutonský s Kubalem RRTV o odpovědi na šest otázek.

  • Proč ve své výtce nehodnotíte celé dvanáctihodinové vysílání, ale jen jeho zlomek?
  • Podle jakého klíče jste vybrali zrovna tuto část vysílání?
  • Ve vysílání vystoupilo celkem 27 hostů, včetně otevřených příznivců Donalda Trumpa a tvrdých kritiků Hillary Clintonové např. Eliška Hašková Coolidge nebo Roman Joch. Proč je ve svém textu vůbec nezmiňujete?
  • Na základě čeho označujete velvyslance USA A. Schapira za transparentního příznivce Hillary Clintonové a neberete jej jako nejvyššího reprezentanta USA v ČR?
  • Na základě jakých analýz a kompetencí označujete CNN za „televizní program, který před volbami otevřeně sympatizoval s kandidátkou Clintonovou“? 
  • Máme vašemu textu rozumět tak, že televizní moderátoři nesmějí pokládat otázky reflektující atmosféru ve veřejném prostoru (otázky na bezpečnostní dopady rozhodnutí amerických voličů)?

Na argument RRTV, že výraz „červené tsunami" je emočně zabarvený a odkazuje na živelné pohromy upozorňují, že jde o standardní mediální obrat. V českém veřejném prostoru podle autorů dopisu figuruje minimálně od voleb roku 2008 a je synonymem pro drtivý triumf ve volbách. Navíc upozorňují, že červená barva je tradiční barvou amerických republikánů.

Podepsáni jsou František Lutonský a Michal Kubal. Oba jsou zástupci šéfredaktora zpravodajství ČT Petra Mrzeny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud