Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zprávy v kostce: Zeman telefonoval Trumpové; demonstranti v Brazílii obsadili parlament

Zprávy v kostce: Zeman telefonoval Trumpové; demonstranti v Brazílii obsadili parlament
 

Prezident Zeman telefonicky mluvil s Ivanou Trumpovou. Řekl, že ji rád přivítá na Pražském hradě. Definitivně skončila éra dlouholetého jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) – region funguje v novém povolebním uspořádání a v jeho čele oficiálně jako hejtman stojí Bohumil Šimek z hnutí ANO. A vybíráme i zprávy ze zahraničí: v Brazílii se opět protestuje, demonstranti obsadili parlament a požadují vojenský zásah proti vládě. Co vám ještě uniklo?

Zeman má radost, že se Ivana Trumpová chce stát velvyslankyní v Česku

Prezident Zeman telefonoval s bývalou manželkou budoucího amerického prezidenta Ivanou Trumpovou. Poděkoval jí za odvahu, že se chce stát velvyslankyní v Česku. Nikoho lepšího prý USA do Prahy vyslat nemůžou. 

„Udělalo mi to velkou radost,“ řekl Zeman Trumpové. Dodal, že ji rád přivítá na Pražském hradě a v Lánech. Těší se na to, až ji seznámí se svou manželkou, která se také jmenuje Ivana.

Připomínáme, že o výběru budoucího amerického velvyslance v Česku tuzemští politici nerozhodují.

Exmanželka Donalda Trumpa Ivana chce nahradit amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira.Exmanželka Donalda Trumpa Ivana chce nahradit amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira.autor: Debby Wong / Shutterstock.com

Haška nahradil v Jihomoravském kraji Šimek

Hejtmanem Jihomoravského kraje se stal Bohumil Šimek (ANO). Nastupuje po Michalu Haškovi (ČSSD), který byl v čele kraje dvě volební období. Hašek se v regionu těšil oblibě, přestože se stal aktérem několika kauz – například tzv. Lánského puče, kdy se část tehdejšího vedení ČSSD společně s prezidentem po parlamentních volbách v roce 2013 pokusila sesadit předsedu strany Bohuslava Sobotku. Před krajskými volbami zase čelil kauze s fiktivní mluvčí. Volba nového hejtmana je definitivní tečkou za Haškovou érou.

Na snímku jsou bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (vlevo) a nový hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek při předávání kanceláře hejtmana.Na snímku jsou bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (vlevo) a nový hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek při předávání kanceláře hejtmana.autor: ČTK

Bob Dylan je poctěn, ale Nobelovu cenu si osobně nepřevezme

Nejdříve Bob Dylan k udělení Nobelovy ceny dlouho mlčel. Teď oznámil, že si ji osobně nepřevezme. Má prý jiné povinosti. „Přál by si, aby mohl cenu převzít osobně, ale bohužel mu to nedovolují jiné závazky," uvedla Švédská akademie, které Dylan své rozhodnutí sdělil v dopise. „Zdůraznil, že se cítí být udělením Nobelovy ceny poctěn," stojí v prohlášení akademie.

Bob DylanBob Dylanautor: Bob Dylan

Vedla growshopy a nejvyšší státní zástupce ji viní z toxikomanie

Nejvyšší soud zvrátil kauzu provozovatelky growshopů Renaty Zoubelové. Osvobozující rozsudek zrušil a justice se případem bude zabývat znovu. Zoubelová vedla growshopy v Praze a Jičíně. Zodpovídala se ze šíření toxikomanie, obžaloby jí postupně zprostil obvodní soud i odvolací pražský městský soud. Podnikatelka si vyslechla obvinění po zátahu na growshopy, který policie udělala na podzim 2013. Dovolání v její neprospěch podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Demonstranti obsadili brazilský parlament

Do brazilského parlamentu v hlavním městě Brasilii pronikla skupina asi 60 protivládních demonstrantů. Dostali se až do jednacího sálu, kde podle informací brazilského deníku Globo vykřikovali protikorupční hesla. Kritizovali poslance za to, že v zemi zavádějí komunismus, a vyzývali k vojenskému zásahu. Demonstranti obsadili místa v čele sálu, kde sedává předseda parlamentu a další představitelé dolní komory, a odmítali odejít. Nereagovali na výzvy bezpečnostní služby a u předsednických lavic tak došlo ke strkanici.

Demonstranti v Riu de Janeiru protestují proti vládním škrtůmDemonstranti v Riu de Janeiru protestují proti vládním škrtůmautor: ČTK

 


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1