Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zrušení karenční doby ukázalo, že vládní koalice funguje, říká ministryně Maláčová

Zrušení karenční doby ukázalo, že vládní koalice funguje, říká ministryně Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová si v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ pochvaluje středeční hlasování ve sněmovně. Poslanci totiž většinou 128 hlasů zrušili karenční dobu. Podle ní se tak jednoznačně potvrzuje, že bylo vládní angažmá sociální demokracie správným krokem. „Na dnešním hlasování se ukázalo, že navzdory názorovým rozdílům koalice funguje. Formulovala bych to asi takhle: potvrdilo se, že kompromis je denním chlebem politiky,“ vysvětluje.

Dneska se vám podařilo ve sněmovně prosadit zrušení karenční doby. Jednu chvíli se situace ale jevila tak, že čelíte obstrukci pravicové opozice…

Vypadalo to tak. Myslím si ale, že šlo o technicko-legislativní nedorozumění. Nakonec se to podařilo velmi rychle vyřešit. A jsem velmi ráda, že to pak bylo stvrzeno velmi silným výsledkem. Pro zrušení karenční doby hlasovalo 128 poslanců.

Jak hodnotíte debatu, která hlasování předcházela? Především zástupci TOP 09 a ODS návrh ostře kritizovali. Zároveň muselo každého zaujmout, že z hnutí ANO prakticky nikdo nevystoupil na obhajobu návrhu…

Debata je vždycky důležitá. A tak, jak jsem sledovala první, druhé a třetí čtení, nebo výbory, tak mne to nepřekvapilo. Myslím si ale, že je to dobře. Důkladná debata není nic, čemu bychom se bránili. Zároveň se mi potvrdilo, že okolo karenční lhůty panuje obrovské množství mýtů.

 

Například?

Záležitosti typu, že karenční lhůta vede zaměstnance k větší odpovědnosti za své zdraví. Anebo že je motivuje po sebe více dbát a pečovat. Případně že si mohou našetřit na dobu případné nemoci. My jsme to propočítávali, zjednodušeně řečeno nám z toho vyšlo, že by zaměstnanec musel být patnáct měsíců zdraví, aby si pak mohl dovolit kompenzovat první tři dny nemoci. Přitom všichni víme, že průměrně není lidský organizmus tak zřídka nemocný. V diskusi toho zaznělo víc, vždycky jsme se to snažili věcně vyvracet.

Chvílemi to dokonce vypadalo, že se na půdu sněmovny vrátil pravo-levý ideově ukotvený střet…

Ano, tak jak to máme rádi…

Co ale tedy to hnutí ANO? Jak hodnotíte fakt, že nikdo z jejich klubu nevystoupil a návrh nepodpořil?

Hnutí ANO hlasovalo v souladu s koaliční smlouvou a programovým prohlášením vlády, a to je to, co se počítá. Je potřeba to ocenit, je to důležité. A my jsme rádi, že to tak dopadlo.

A pokud bych se zeptal, zda jste to hladce prosadili také v koalici, odpověď by zněla jak?

Odpověď by zněla ne. Je ale potřeba říct, že nejsme Národní fronta, všichni máme rozdílné názory a proto je dobře, že mohou v každé debatě zaznít. Avšak důležité je, a co se ve finále počítá, je, že koaliční partner hlasoval – a já si toho velmi cením – v souladu s koaličním programovým prohlášením

V každém případě šlo o jeden z několika zásadních programových bodů, kvůli kterému jste vstoupili do vlády. Jaké budou následovat?

Další na řadě bude zálohované výživné. A zákon o bydlení. To je – aspoň myslím – z těch třaskavých témat skoro vše.

Tím myslíte zákon o sociálním bydlení?

O bydlení. Za dobu, co vedeme diskusi o sociálním bydlení, se nám tady stává bydlení obrovským problémem ve svém celku. Dneska už to není zdaleka problém pouze sociálně vyloučených skupin obyvatelstva, ale se to už i lidí, které lze označit za střední třídu. A proto potřebujeme hovořit o dostupném bydlení obecně. Hovořit už dneska musíme o všech skupinách obyvatelstva, pro které se stává bydlení finančně těžko dostupné. Nechci ale mluvit, v čem máme rozpory. Na dnešním hlasování se ukázalo, že navzdory názorovým rozdílům koalice funguje. Formulovala bych to asi takhle: potvrdilo se, že kompromis je denním chlebem politiky.

Takže mi z toho vychází, že vstupu do vlády jako sociální demokraté nelitujete?

Pokud se nám bude i nadále dařit tímto způsobem, pokud budeme schopni i nadále prosazovat naše klíčové priority, tak to bylo bezesporu správné rozhodnutí. Koalice funguje a sociální demokracie prosazuje svoje priority.

Když jsme spolu mluvili naposledy, mimo jiné jsem se ptal, zda není nevýhoda, že nemáte v rámci strany silnou politickou pozici, o kterou byste se mohla v kritických chvílích opřít. Blíží se přitom volební sjezd ČSSD. Možná je to předčasné, přesto: neuvažujete o kandidatuře do vedení strany?

Zatím jsem o tom neuvažovala.

Rodičovský příspěvek se zvýší na 300 tisíc. Vše, co se změní od roku 2020, se dozvíte zde>>>

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232