Zvířata nakažená ptačí chřipkou utratí veterináři již dnes | info.cz

Články odjinud

Zvířata nakažená ptačí chřipkou utratí veterináři již dnes

Veterináři za asistence hasičů zlikvidují drůbež nakaženou ptačí chřipkou z chovu v Moravském Krumlově ještě dnes. Nakažená zvířata z Ivančic již byla utracena.

Podle ředitele Krajské veterinární správy Jaroslava Salavy bude práce na likvidaci chovů nakažených ptačí chřipkou trvat na místě zhruba hodinu nebo hodinu a půl.

"Je to rozhodnutí pražského ústředí veterinární správy věc neodkládat," objasnil Salava pro ČTK. Práce bude podle něj za tmy jednodušší, původně měli veterináři zvířata usmrtit až ve čtvrtek. Utracenou drůbež umístí do igelitových obalů a ve čtvrtek ráno skončí v kafilerii Agrisu Medlov.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech. Lidé nemusejí mít obavu, protože virus není prakticky přenosný na člověka. Odborníci upozorňují, že současná forma viru je schopna infikovat člověka pouze ve výjimečných případech, a to při úzkém styku s napadenou drůbeží.

S výskytem ptačí chřipky souvisí i veterinární opatření proti případnému šíření choroby. To postihne větší chovatele, kteří se ocitnou ve vytyčeném ochranném a dozorovém pásmu. V těchto pásmech se totiž ptáci mimo jiné nesmějí převážet. Drůbež tedy nelze prodávat a odvážet do obchodů. Podle veterinářů je v desetikilometrovém okolí ohnisek zhruba 150 000 kusů drůbeže.

Ochranné pásmo bude vytyčeno tři kilometry okolo ohniska, dozorové pásmo deset kilometrů. Potvrzené úhyny na ptačí chřipku, konkrétně již potvrzený virus H5N8, jsou zatím jen z malochovů v Ivančicích a v Moravském Krumlově. Kromě zvířat ve dvou zmíněných chovech uhynuly ještě volně žijící labutě na řece Jihlavě, která protéká Ivančicemi. Právě volně žijící ptáci přenesli nákazu na moravskokrumlovský chov Pavla Kocandy, míní postižený chovatel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud