Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestování za vínem: Projet můžete Pálavu, Polabí nebo Bordeaux

Cestování za vínem: Projet můžete Pálavu, Polabí nebo Bordeaux

V posledních letech výrazně vzrostl zájem o takzvané gastrocestování. Tedy výlety, které mají za cíl poznávat především lokální kuchyni. Stejně tak tomu je u cestování za vínem. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří k dobrému jídlu ochutnají rádi i dobré víno, připravili jsme pro vás několik tipů. 

Za vínem po Čechách a Moravě

Pokud dáváte přednost vínům z domácí produkce, rozhodně byste neměli minout několik českých a moravských vinařských oblastí. Tou bezesporu nejznámější je Pálava, to ale není zdaleka jediné místo, kde můžete sehnat opravdu kvalitní víno. Oblast kolem Mikulova k návštěvě přímo vybízí, kromě krásné krajiny totiž můžete ochutnat hned devět z deseti odrůd vína, která se pěstují na území České republiky. Ubytování spojené v tradičnějších sklípcích nebo těch moderně zařízených. Například ten V Jámě vám nabídne ze svých apartmánů i výhled na mikulovský zámek.

Nemusíte ale zůstávat jen na jednom místě. Po jižní Moravě totiž vede nespočet cyklostezek, které vás provedou těmi nejlepšími vinicemi. Trať má celkově 1200 kilometrů, takže vám žádný důležitý bod mezi Znojmem a Uherským Hradištěm neunikne.

Na dobré víno narazíte i v Čechách. Konkrétně tedy na Mělnicku a Litoměřicku. Tyto dvě oblasti patří k nejsevernějším evropským vinařským oblastem. Pokud tedy patříte k milovníkům suchých a aromatických vín, určitě byste města jako Mělník, Kutná Hora, Roudnice na Labem a Litoměřice neměli minout.

Za vínem do Francie

Světovým lídrem co do kvality vín je nepochybně Francie. Za návštěvu stojí celá země, jsou ale místa, kam milovník vína jednoduše musí. Na severu země je to světoznámá oblast Champagne v údolí řeky Marna, kde se vyrábí nejslavnější šumivé víno světa. Navštívit zde můžete nejen velká vinařství, například na proslulé Avenue de Champagne najdete Moët et Chandon nebo De Castellane, ale také rodinnější podniky. V obou vám ale rozhodně ochutnáte a nepochybně si odvezete alespoň pár lahví. V obou vám ale rozhodně ochutnáte a nepochybně si odvezete alespoň pár lahví.

Na jihozápadě Francie pak narazíte na oblast Bordeaux, tam najdou jedny z nejušlechtilejších vín zejména milovníci červených odrůd. Navštívit můžete například vinařství Chateau Petrus nebo Chateau Lafite Rothschild. S Bordeaux odedávna o nejlepší víno soupeří Burgundsko, které také stojí za návštěvu. Pokud se vydáte na jih země, neměli byste minout největší vinařskou oblast světa, tedy Languedoc-Roussillon.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1