Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 evropských míst, která změnila dějiny lidstva. Máme je i kousek za hranicemi

5 evropských míst, která změnila dějiny lidstva. Máme je i kousek za hranicemi

V Gdaňsku dělníci z doků zatápěli komunistům. Na dveře kostela ve Wittenbergu zase Martin Luther přibil teze, které rozmetaly náboženský monopol katolictví v Evropě. Místa, kde se přepisovaly dějiny, leží nedaleko českých hranic.

Gdaňsk - 885 kilometrů od Prahy

Latinské Gedanum, německý Danzig, kašubský Gduńsk, největší z měst působivého baltského Trojměstí. To je Gdaňsk, místo, kde začala Druhá světová válka a kde vznikla slavná opozoční skupina Solidarita. Půlmilionové město omývané Baltským mořem má zvláštní půvab. Vedle sebe tu žije vzpomínka na strohost německých rytířů s kosmopolitností mezinárodního přístavu. První dojem z Gdaňsku může být rozpačitý, ale čím déle v něm člověk je, s tím těžším srdcem nakonec odjíždí. Nebude samo sebou, že s Gdaňskem svůj živpotní příběh spojil spisovatel Günther Grass, filozof Arthur Schopenhauer nebo poetický astronom Johannes Hevelius.

Wittenberg - 315 kilometrů od Prahy

Člověk by čekal, že město, kde se díky Martinu Lutherovi v roce 1517 stalo rodištěm reformace, bude tak nějak velkolepější. Jenže v saskoanhaltském Wittenberku, přesně Lutherstadt Wittenbergu, se zastavil čas. Pořád to je univerzitní městečko s podivně zamřelou atmosférou. Wittenberk je živý skanzen, ostatně v něm je k vidění hned několik budov zapsaných na památkovém seznamu UNESCO. Najdete tu i českou stopu. Jan Jesenský tu tak načichnul reformačním “kacířstvím,” že mu bylo v roce 1621 na Staroměstském náměstí třeba před popravou vyříznout jazyk.

Peenemünde - 614 kilometrů od Prahy

Po pravdě řečeno je Peenemünde díra s necelými třemi stovkami obyvatel. Leží poblíž ostrova Usedom v Baltském moři. O tamních obyvatelích zřejmě historicky nepanovalo nejlepší povědomí. Usedom prý vzniklo z úsloví “Uh, so dumm,” které znamená “Ach, takový hlupák.” Přesto se právě tady během Druhé světové války shromáždily patrně nejlepší vědecké mozky nacistického Německa. Výsledkem jejich práce byly ničivé rakety V1 a V2. To je tragická část příběhu. Je tu ale i ta lepší. Právě tady, v Peenemünde, začala kariéra Wernhera von Brauna, muže, který jako šéf výzkumu NASA nakonec dokázal dostat člověka na Měsíc.

Poitiers - 1380 kilometrů od Prahy

Francouzské město Poitiers má prastarou historii, přesto je tak mladé, až to bere dech. Každý třetí obyvatel současného Poitiers je mladší než třicet let, každý čtvrtý je studentem. Obyvatelé jsou mimořádně hrdí na to, že pocházejí právě z Poitiers. Muži si říkají pictaviens, ženy pictaviennes. 10. Října 732 na dohled Poitiers proběhla asi nejdůležitější bitva evropských dějin. Frankové pod vedením majordoma Karla Martela v ní zastavili zdánlivě nezastavitelný postup Arabů. Pokud by tato bitva dopadla jinak, dost možná by dnes Evropa byla arabská. Intektuály by mohlo zajímat, že se v Poitiers narodil Michel Foucault. Ano, ten s kyvadlem.

Tordesillas - 2148 kilometrů od Prahy

Městečko leží v provincii Valladolid ve Španělsku. Protéká jím řeka, kterou přetíná půvabný prastarý most. Na první pohled na Tordesillas není nic zajímavého. Prostě jedno z mnoha malých španělských měst, která mají svoje nejslavnější roky dávno za sebou. Tordesillas je ale výjimečné místo. Právě tady byla roku 1494 podepsána smlouva, která rozdělila všechny minulé, současné i budoucí zámořské objevy mezi dvě tehdy největší námořní mocnosti, Portugalsko a Španělsko. Pokud si tedy chcete připomenout pošetilost mocných, podle kterých stačí nakreslit čáru na mapě a všechno je vyřešeno, Tordesillas byste neměli minout.

 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744