Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Adventní Vídeň: Voňavé vánoční trhy a kavárny plné delikates

Adventní Vídeň: Voňavé vánoční trhy a kavárny plné delikates

Jakmile se začnou krátit dny a venku zavládne nevlídné počasí, nastane na mnoha místech pochmurná nálada. To ovšem neplatí o Vídni, kde se celé město před koncem roku rozzáří různobarevnými světýlky, nákupní ulice se zaplní a všude začne vonět marcipán, pečené kaštany a svařené víno. Vše je jako v opravdové zimní pohádce.

Vlevo září velká červená srdce a perníky na stromech, vpravo se střídají sněhuláci a houpací koně. K tomu všemu se v rytmu padajících sněhových vloček na větvích stromů houpají pestrobarevně zabalené sladkosti. Uprostřed je poštovní úřad postavený z obláčků.

Ale nenechte se mýlit, nejsme v nebi - nacházíme se ve Vídni na ulici Ringstrasse mezi radnicí a divadlem Burgtheater. Zde, na vídeňském radničním náměstí, kde už v roce 1296 obdrželi obchodníci povolení od Albrechta I. provozovat „prosincový trh“, zažívají malí i velcí návštěvníci od roku 1975 každoročně v adventním čase tu nejhezčí zimní pohádku, kterou bývalé císařské město může nabídnout - vídeňské adventní kouzlo, ke kterému patří slavnostně ozdobené větve stromů v radničním parku a známý vánoční trh „Christkindlmarkt“.

Vánoce už v listopadu

Od poloviny listopadu jsou ve Vídni cítit Vánoce. Na ulicích potkáte děti, které si zahřívají ruce kornouty s pečenými kaštany. Všude je přítomná sladká vůně kandovaného ovoce a pečených jablek. Dospělí si pochutnávají na různých příchutích punčů a nestačí se divit, že si tento vánoční trh „Christkindlmarkt“ před slavnostně osvícenou radnicí stále udržel stejné kouzlo jako v časech jejich dětství.

Pokračování na Reflex.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744