Bývala pro chudinu, teď budou perlou slibující úchvatné výhledy. Otevírají se poslední poschodí Kolosea | info.cz

Články odjinud

Bývala pro chudinu, teď budou perlou slibující úchvatné výhledy. Otevírají se poslední poschodí Kolosea

Od 1. listopadu budou po 40 letech zpřístupněny čtvrté a páté poschodí římského Kolosea. Informoval o tom italský deník La Repubblica.

„Dnešek je důležitý den, otevíráme zrestaurovaná nejvyšší poschodí římského Kolosea,“ uvedl italský ministr kultury Dario Franceschini prohlídku organizovanou pro tisk. „Odsud (z pátého poschodí) se otevírá neuvěřitelný výhled na amfiteátr i na Řím. Obnova Kolosea postupuje, dále se počítá s rekonstrukcí arény, na níž už byly vyčleněny finance,“ řekl dále novinářům ministr kultury.

Páté poschodí bylo pro chudinu. Prostý lid sice neviděl detailně, co se 40 metrů pod ním, na úrovni arény odehrává, ale zato místo chránila před deštěm a sluncem stříška. Čtvrté poschodí Kolosea bylo určeno obchodníkům a měšťanům. „Třetí poschodí přináleželo lidem, jež můžeme označit jako střední třídu, druhé římským jezdcům (equites) a konečně v prvním seděli na mramorových trůnech senátoři,“ vysvětluje ředitelka Kolosea Rosella Reaová.

Až dosud bylo možné při prohlídce projít první tři poschodí, od 1. listopadu budou veřejnosti otevřeny zbylá dvě. Prohlídku s průvodcem pro skupiny maximálně 25 lidí je třeba zamluvit předem, informovala La Repubblica.

Prohlídka posledních dvou poschodí této 52 metrů vysoké památky bude začínat v nově zpřístupněné chodbě, která po restauraci zachovává původní podobu. Nachází se mezi druhým a třetím poschodím a kdysi sloužila k přesunům návštěvníků amfiteátru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Články odjinud