Češi mají osmý nejsilnější pas, žebříčku poprvé vládne asijská země

Nejsnáze cestovat mohou občané Singapuru. Jejich pas ovládl žebříček Passport Index, který každoročně měří sílu cestovních dokladů zemí na celém světě. Vůbec poprvé mu vévodí asijská země. Česká republika se umístila v osmé skupině.

Singapur předběhl Německo, se kterým se loni o prvenství dělil. Pomohlo mu rozhodnutí Paraguaye, která letos oznámila, že občanům tropického letoviska zruší vízovou povinnost. Singapurci tak nyní mohou bez víz (nebo s vízem obdrženým hned při příjezdu) cestovat do 159 zemí na světě.

Budu dělat mnoho chyb, Kalousek bude můj mentor, říká nejmladší poslanec Dominik Feri

„Síla singapurského pasu konstantně narůstala od doby, co se stal nezávislým. Nyní je první asijskou zemí v historii s nejsilnějším pasem na světě,“ cituje CNN Philippa Maye, jednatele společnosti Arton Capital, která žebříček sestavuje.

May vzestup Singapuru přikládá chytré a prozíravé zahraniční politice a excelentní diplomacii. Země také uchopila globalizaci jako příležitost. Zároveň těží z toho, že není součástí zóny volného pohybu a nikdy nezaváděla vízové povinnosti jen proto, že je měly ostatní státy.

Piráti jednali s hnutím ANO. Uražený Babiš nepřišel, Bartoš vznesl další požadavky

Další asijskou zemí se silným cestovním dokladem je Jižní Korea, která je spolu se Švédskem ve třetí skupině států. Jejich obyvatelé mohou bez předem žádaných víz do 157 zemí.

Čeští občané mají k dispozici pas z osmé skupiny. Bez víz cestují do 152 států světa. Stejně jako Češi se mohou po světě pohybovat obyvatelé Malty a Islandu.

Okamurovi za nepřiznané kšefty s Veseckou hrozí pokuta. Horší je to pro jeho pověst, říká expert

Ze zemí bývalého východního bloku je na tom Česko nejlépe. Například Slováci jsou o dvě skupiny níže. Víza nepotřebují na cesty do 149 zemí. Na chvostu žebříčku jsou Afghánci, jimž volnou cestu bez překážek umožňuje pouze 22 států.

SDÍLET
sinfin.digital