Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi prahnou po dovolené ve Spojených arabských emirátech, jedničkou zůstává Řecko

Češi prahnou po dovolené ve Spojených arabských emirátech, jedničkou zůstává Řecko

Cestovní kanceláře čekají silnou letní sezonu. Prodej zájezdů by se mohl meziročně zvýšit až o pětinu. Jedničkou v leteckých zájezdech je Řecko. V rámci předprodejů CK letos prodaly polovinu nabízené kapacity. Výrazně letos vzrostla poptávka po all inclusive dovolených. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

Ředitel cestovní kanceláře Fischer Jiří Jelínek očekává nárůst českého trhu s letními dovolenými o pětinu. "Letos Češi cestují daleko více než v loňském roce a předpokládáme, že trh poroste zhruba o 20 procent," uvedl Jelínek. Obavy lidí z možných teroristických útoků v turistických destinacích podle něj opadly.

Podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného budou v létě prodeje lepší meziročně o deset až 20 procent. Za pozitivním trendem je podle něj dobrá ekonomická situace. "Část lidí také loni dovolenou odložila a letos chce jet," dodal ředitel.

Více než dvě třetiny českých turistů podle CK Fischer volí sedmidenní pobyty s all inclusive. Téměř polovina klientů jede do čtyřhvězdičkového hotelu a každá třetí rodina požaduje tzv. klubové hotely s animátory a bohatým doprovodným programem pro děti. Podle Jelínka fenomén představují Spojené arabské emiráty, které navštěvuje čím dál větší počet Čechů.

Silné předprodeje dovolených se letos podepíšou na podstatně nižší nabídce zájezdů prodávaných v létě "na poslední chvíli". "Vzhledem k dosavadním silným prodejům očekáváme, že nabídka last minute zájezdů do některých destinací bude výrazně omezená, a to především v hlavní sezoně, tj. o prázdninách," dodal Šatný. Jedná se podle něj především o ty země, které Čechy lákají nejvíce, tj. Řecko, Bulharsko či Španělsko.

Podle analýzy brokerské společnosti TopForex a Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) se posílení koruny od konce intervencí ČNB v dubnu zatím v korunových cenách last minute zájezdů neprojevilo. Koruna zpevnila dosud o 2,5 procenta vůči euru. Katalogové ceny zájezdů do Středomoří na letošní léto jsou i tak v průměru o 12 procent meziročně nižší. Nejvíce klesly ceny zájezdů do Turecka a Řecka.

"Dlouhodobým faktorem poklesu cen klasických zájezdů je i nová konkurence v podobě sdílené ekonomiky. Platformy typu Airbnb přivádějí širší veřejnost k chuti cestovat po vlastní ose," uvedl ředitel výzkumu CETA Aleš Rod.

Celkem loni do zahraničí na více než tři dny vyrazilo 4,3 milionů Čechů, přičemž na dovolené strávili v průměru 8,2 dne. Díky rostoucí kupní síle vzrostly průměrné výdaje na dovolenou o devět procent na 13.627 korun. Nejnavštěvovanější destinací bylo Chorvatsko, kam vycestovalo 828.000 Čechů. Ochotu Čechů cestovat by letos mohla zvýšit i posilující koruna, která může zlevnit část "last minute" zájezdů a zimní exotické dovolené.

Celkový objem ročních tržeb z výjezdového cestovního ruchu činí v ČR zhruba 45 miliard korun, z toho prodej zájezdů téměř 30 miliard korun, prodej ubytování a dopravy 10,2 miliardy a ostatních služeb 4,6 miliardy korun.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1