Cestování vlakem nemusí být horor. Díky těmto tajným tipům si ho zpříjemníte a můžete i dost ušetřit

Čas dovolených a prázdnin sice skončil, na hezký výlet se dá ale vyrazit i nyní. Někteří preferují cestování vlastním autem, na jízdě vlakem ale stále může být kus romantiky a díky některým důmyslným trikům můžete i dost ušetřit.

Lístek si rozložte na více úseků

Pokud chcete cestovat například z Prahy do Vídně, logicky si dle toho hledáte vhodnou jízdenku z výchozí do cílové stanice. Někteří dopravci ale mezi krajskými městy nabízí zvýhodněné ceny jízdného, které ale neplatí, pokud jedete ještě dál. Tuto slevu ale můžete využít, když si pořídíte na jednotlivé úseky samostatnou jízdenku. Lístek z Prahy do Vídně vás bude stát podle webu Českých drah 1 091 korun. Pokud si ale koupíte lístek z Prahy do Brna (219 korun) a z Brna do Vídně (612 korun), vyjde vás jízdné o 260 korun levněji. Samozřejmě nemusíte nijak přesedat.

Seriál Bohéma obsahuje fatální chybu: tvůrci zaměnili historické postavy

Kupujte jízdenky v předstihu

Pokud je to jen trochu možné, snažte si zajistit lístek na vlak co nejdříve. Dopravci často nabízejí speciální ceny na včasné jízdenky, které se mohou od těch obvyklých na poslední chvíli dost lišit.

Rezervace ve vlaku nebývá povinná, ale uklidňuje a může být zdarma

Zvlášť na některých vytížených trasách je občas těžké najít volné místo. Klopýtání s kufrem uličkou si ale můžete ušetřit. Někteří dopravci nabízí už v ceně lístku místenku, případně nabízí místenku zdarma, pokud lístek kupujete na internetu. Na místence je pak označené číslo vagonu a sedadla, na které máte nárok. Nad každým sedadlem je pak tabulka, na které se objevuje informace, zda je místo rezervované a v jaké části trasy.

Wifi ve vlaku často nefunguje, počkejte si na nádraží u větších měst

Přestože dopravci často slibují internetový signál zdarma, v některých místech jej budete čekat marně. Je proto dobré na něj nespoléhat a nepočítat s tím, že si díky němu zvládnete stáhnout film, nebo větší soubor. Signál je většinou nejlepší v době, kdy vlak zastaví u nádraží ve větších městech.

Čeští lékaři: Přílišné koupání dětem opravdu škodí. Snižuje imunitu a zvyšuje náchylnost k alergiím

Pozor na speciální vlakové oddíly

Ve vlacích mohou cestující nalézt různé oddíly, které jsou určené některým druhům cestujících. Dámský oddíl je pro ženy, které cestují samy, oddíl pro rodiny s dětmi nabízí dostatek prostoru a v některých vagonech i dětské kino. Tichý oddíl naopak vyhledávají ti, kteří chtějí během cesty pracovat, nebo odpočívat. Dávejte si proto pozor, ve kterém oddílu se usazujete, označení bývá většinou při vstupu do vagonu. A pokud jste se rozhodli pro tichý oddíl, zapomeňte na telefonování, nebo hlasitou hudbu ve sluchátkách.

Konec zmateného přebíhání při příjezdu vlaku, sledujte vývěsky

O rozmístění oddílů se nemusíte dozvědět až po příjezdu vlaku. Většina souprav má přesné řazení vagónů, které si můžete předem prohlédnout na internetu, nebo vývěsce u nástupiště. Nemusíte se proto bát, že budete po příjezdu vlaku zmateně přebíhat z jednoho konce nástupiště na druhý k vašemu vozu.

Nespoléhejte na platební kartu, mějte hotovost

Přestože už několik let žijeme ve 21. století, při cestě vlakem na to nespoléhejte. Průvodčí a jídelní vozy už začínají být sice vybavení platebním terminálem, při některých cestách ale může být špatný signál a není možné kartou platit. Při cestování mějte vždy u sebe i dostatečnou hotovost.

Na záchod můžete už i když vlak stojí

Navštívit vlakovou toaletu byl ještě před několika lety často zážitek jen pro otrlé. Někteří občas nesebrali odvahu, aby se přiblížili k záchodu, kterým byly vidět ubíhající koleje. Novější vlaky už ale mají odpadní systém a díky jímkám je proto pohled na koleje minulostí. Díky tomu můžete použít toaletu už i ve stanici a nejen při rozjetém vlaku.

Nespoléhejte na počasí venku a vezměte si do vlaku něco na oblečení

Přestože venku září slunce, podmínky ve vlacích občas bývají jiné. Zvlášť pokud absolvujete delší cesty, nepodceňujte oblečení a vždy mějte něco, co si můžete přiobléct. Průvodčí občas dokáže na dotaz klimatizaci upravit, ne vždy to ale jde, nebo to vůbec poznáte. Teplý šátek a případně ponožky jsou proto jasnou volbou a nezaberou vám příliš místa.

Výhody první třídy za cenu klasické jízdenky

Někteří dopravci nabízejí cestujícím za příplatek jízdu první třídou. V té mohou zákazníci většinou očekávat více prostoru, pohodlnější sedačky, nápoje nebo noviny. A právě noviny na konci dne většinou stevardům přebývají, a proto opouští vagony první třídy a nabízí tisk i cestujícím s klasickou jízdenkou. Pokud si tedy chcete počíst zdarma, vyplatí se sedět ve voze, který sousedí s první třídou.

SDÍLET
sinfin.digital